„Po latach. O Przybosiu w Strzyżowie”

W dniu 16. 03. 2016 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie odbyła się sesja popularnonaukowa poświecona najwybitniejszemu poecie Podkarpacia – Julianowi Przybosiowi. W sesji zatytułowanej „Po latach. O Przybosiu w Strzyżowie” udział wzięli: córka Poety, Uta Przyboś – poetka i malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli i Warszawie, Dziekan Wydziału Filologicznego UR prof. Zenon Ożóg, dr hab. prof. UR Alicja Jakubowska-Ożóg oraz nauczyciel LO w Strzyżowie Mirosław Czarnik.
Spotkanie, które przeplatane było pięknymi występami szkolnych artystów, było pokłosiem mającej miejsce w październiku ubiegłego roku dużej konferencji naukowej odbywającej się na Uniwersytecie Rzeszowskim i poświęconej – w 45. rocznicę śmierci – Julianowi Przybosiowi. Wtedy to Pani Uta Przyboś zgodziła się na wizytę w strzyżowskim liceum, która – po kilku miesiącach – mogła szczęśliwie dojść do skutku.

I to właśnie Pani Uta Przyboś, w wypełnionej po brzegi uczniami i zaproszonymi gośćmi, na czele ze Starostą Strzyżowskim panem Robertem Godkiem, auli, rozpoczęła tę szczególną dla szkolnego środowiska uroczystość. Przedstawiając bardzo ciekawe, wyjęte z rodzinnych albumów zdjęcia i opowiadając o swym sławnym ojcu sprawiła, iż młodzież w niezwykle atrakcyjny, a zarazem skuteczny sposób mogła bliżej zapoznać się z sylwetką twórczą poety.
Jako druga referat zatytułowany Wiersze dla Uty zaprezentowała prof. Alicja Jakubowska-Ożóg, z wielka wnikliwością analizując bardzo ciekawy tomik poezji Juliana Przybosia z wierszami dedykowanymi córce – Ucie właśnie, autorce rysunków do tegoż tomiku.
Autorem kolejnego referatu był prof. Zenon Ożóg, który w przystępny dla młodzieży, opatrzony szerokim komentarzem historycznym sposób, przedstawił wiersze Poety powstałe w efekcie polskiego i węgierskiego Października ’56.
Ostatnim prelegentem był Mirosław Czarnik, nauczyciel miejscowego liceum, który przedstawił referat pt. Jaka pamięć o Przybosiu? Strzyżowskie reminiscencje. Zawierał on historię wizyt Juliana Przybosia w Strzyżowie oraz opis przedsięwzięć podejmowanych w celu upamiętnienia wielkiego poety, ze szczególnym uwzględnieniem projektu edukacyjnego „Znów na rodzinnych polach…” – przez Gwoźnicę do Przybosia, realizowanego przez uczniów liceum przed dziesięciu laty.
Sesji towarzyszyła wystawa pamiątek po Julianie Przybosiu oraz obrazów ludowego artysty-malarza Zygmunta Zabłyszcza z Gwoźnicy Górnej oraz uczennicy klasy II E LO Patrycji Pękosz.
M.Czarnik
18.03.2016