Program studiów międzynarodowych w Danii

06.03.2014 na 4 godzinie lekcyjnej uczniowie klas II B, III A i III B uczestniczyli w prezentacji promującej placówkę szkolnictwa wyższego w Danii: The School of Technology and Business. Szkoła jest instytucją, która realizuje program studiów międzynarodowych i znajduje się w miejscowości Horsens, położonej we wschodniej części Danii. Prezentację prowadził Pan Rafaela Robert Szymański, który zachęcał młodzież naszej szkoły do podjęcia studiów za granicą. Prezentacja była prowadzona w języku angielskim i przedstawiała ofertę edukacyjną szkoły, praktyczne możliwości rozwoju studentów wraz z nazwami firm, w których studenci odbywają staż. Szkoła w Horsens jest szkołą międzynarodową i skupia studentów z różnych stron świata, dlatego też językiem wykładowym jest język angielski. Dużym atutem studiów w Danii jest to, że studia I stopnia są bezpłatne.
Uczniowie zostali poinformowani na temat wymagań formalnych odnośnie studiowania w Horsens oraz dowiedzieli się jak wygląda życie zagranicznego studenta w Danii. W trakcie spotkania prowadzący podkreślał korzyści płynące ze studiowania za granicą, takie jak zdobywanie doświadczenia, doskonalenie umiejętności zawodowych, rozwijanie umiejętności współpracy poprzez udział w różnego typu projektach oraz szlifowanie języka angielskiego. Ponadto uczestnicy spotkania poprzez prezentację komputerową mieli możliwość odwiedzić uczelnię, zobaczyć w jakich warunkach uczniowie się uczą i mieszkają. Cenną wskazówką dla naszych uczniów było to, że podczas studiowania w Polsce studenci mogą zdecydować się na zaliczenie jednego lub kilku semestrów na uczelni zagranicznej, a tym samym podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i szanse na zdobycie pracy. Po prezentacji uczniowie zadawali prowadzącemu pytania na temat uczelni i studiowania w Danii. Uczniowie chcieli wiedzieć jaki jest koszt utrzymania się na studiach w Danii, jakie są wymagania dotyczące studiów II stopnia oraz jak wygląda życie poza uczelnią. Na końcu spotkania prowadzący przeprowadził krótki quiz na temat informacji przedstawionych w prezentacji. Uczniowie naszej szkoły wykazali się wiadomościami i wygrali drobne upominki. Prezentacja była ciekawa i prowadzona w uporządkowany i rzeczowy sposób. Uczniowie naszej szkoły uważnie słuchali i starali się jak najwięcej zrozumieć. Całkiem możliwe, że kiedyś rozważą możliwość studiowania za granicą i wybiorą właśnie tą uczelnię.
Sprawozdanie opracowała : Karina Zając
10.03.2014