XXI Seminarium "Wybrane problemy chemii"

W dniu 14 lutego 2014r. na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się organizowane przez Wydział Chemiczny XXI Seminarium pt. "Wybrane problemy chemii". Skierowane było do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanej rozwijaniem i pogłębianiem wiedzy z zakresu współczesnej chemii i nauk pokrewnych. Wzięło w nim udział 10 uczennic z drugiej i trzeciej klasy naszej szkoły wraz z panią Małgorzatą Woźnicką, która ten wyjazd zorganizowała.
Seminarium rozpoczęło się od interesujących wykładów na temat: „Początki technologii polimerów i jej obecny rozwój” oraz „Mechanizmy reakcji organicznych”. Na zakończenie części wykładowej dla osób mających zwiedzać wydział Chemiczny (cykl wykładów był połączony z Dniami Otwartymi Wydziału Chemicznego), odbyły się krótkie pokazy chemiczne przygotowane przez studentów. Pozostałe osoby przydzielone do różnych grup ćwiczeniowych udały się na zajęcia laboratoryjne, gdzie mogły poczuć się jak prawdziwi chemicy m.in. zakładając strój laboratoryjny oraz przeprowadzając doświadczenia, czy zajmując się komputerową edycją i wizualizacją struktur chemicznych - oczywiście wszystko pod okiem profesorów Politechniki.
Może w ten walentynkowy dzień ktoś „poczuł chemię” do chemii i wpłynęło to na jego przyszły wybór szkoły, a może przeciwnie? W każdym bądź razie nasze koleżanki powróciły całe i zdrowe z uśmiechami na ustach.
Magdalena Ząbik, kl. 3D
24.02.2014