I i II miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Fizyczne ścieżki”

W dniu 13 kwietnia odbył się finał VIII edycji konkursu „Fizyczne Ścieżki”, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku wraz z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, w której wzięło udział 134 uczestników z 16 województw z całej Polski. W wydarzeniu tym brali udział uczniowie klasy II B: Monika NowickaPiotr Bliźniak. Już sam fakt zakwalifikowania się do finału konkursu to niezwykłe wydarzenie, gdyż jak podkreślił Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński: „Poziom konkursu jest bardzo wysoki, a na seminarium finałowe zapraszani są tylko najlepsi z najlepszych”.

Uczestnicy finału prezentowali prace przed komisją konkursową w audytorium Instytutu Fizyki PAN, uczniowie naszej szkoły startowali w kategorii „Pokaz zjawisk fizycznych”.
Piotr Bliźniak za  pokaz pt.: „Badanie właściwości i zjawisk jakie towarzyszą gazom o różnych gęstościach” uzyskał I miejsce. Zaprezentował kilkanaście pokazów, w których dwutlenek węgla w różnych postaciach jest głównym bohaterem. Pomimo tego, że jest gazem – pływa w akwarium jak woda, podtrzymuje bańki mydlane i schodzi ze schodków gasząc świeczki.
Monika Nowicka zaprezentowała projekt pt.: „Rozważania na temat lepkości, liczby Reynoldsa i przepływów cieczy” - uzyskała II miejsce. W swojej prezentacji zwróciła uwagę na wpływ ośrodka na ruch kulek metalowych i styropianowych, przedstawiła doświadczenie Reynoldsa i zaczarowała widownię przepływem wleczonym.
Uroczysta gala i pokaz najlepszych prac odbył się w niedzielę 14 kwietnia br, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedzający byli żywo zainteresowani pokazami naszych uczniów, zajmowali się wytwarzaniem bańki wypełnionej dwutlenkiem węgla oraz rozprowadzaniem barwników w glicerynie.
Konkurs „Fizyczne Ścieżki” to cykliczne zmagania uczniowskie , w których uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Strzyżowie, uczestniczą z powodzeniem po raz trzeci.
Bieżącą, ósmą edycję, swoim patronatem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Barbara Kudrycka oraz Centrum Nauki Kopernik. Patronatu medialnego naukowym zmaganiom udzielili: Polska Agencja Prasowa (serwis „Nauka w Polsce”), Magazyn „Fizyka w szkole” oraz Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”. Inicjatywę wsparły Wydawnictwo Nowa Era, Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych Dubnej pod Moskwą , Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Gratulacje dla uczniów i Pani Marty Rybczyk - opiekuna uczniów.
16.04.2013