„Symulacja rozprawy sądowej – Świadomy Swoich Praw”

Projekt edukacyjny, którego celem jest zwiększenie wiadomości prawnej uczniów liceów ogólnokształcących z mniejszych miast województwa podkarpackiego, poprzez przekazanie w trakcie warsztatów podstawowych informacji na temat funkcjonowania polskiego systemu prawnego. W marcu 2013 r. grupa aktywnych uczniów z klasy 2e z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie z pomocą nauczyciela ,Pana Grzegorza Adamczyka i studentów prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego-wolontariuszami Programu "PROJEKTOR - Wolontariat Studencki" przygotowała symulację rozprawy sądowej. Omawiany kazus dotyczył sprowadzenia zdarzenia niebezpiecznego, średniego uszczerbku na zdrowiu przez dwóch murarzy, który złamali przepisy BHP.
Po przedstawieniu oraz omówieniu stanu faktycznego i prawnego przystąpiono do opracowania scenariusza rozprawy sądowej. Dzięki uprzejmości Wydziału Zamiejscowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie symulacja odbyła się w sali sądowej a uczniowie wystąpili w togach. Przygotowana symulacja rozprawy sądowej weźmie udział w konkursie. W finałowych rozprawach rywalizować będą między sobą grupy licealistów z kilkunastu szkół województwa podkarpackiego. Dopingować ich będą studenci, którzy przygotowywali ich od początku projektu. Finał odbędzie się 26.04.2013 r. w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.
Projekt ma za zadanie zwiększyć zainteresowanie dziedziną prawa młodych ludzi biorących aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy Programu „Projektor – wolontariat studencki”, a przede wszystkim pogłębić wiedzę na temat procesu karnego w sądzie powszechnym. Po drugie ma odbiorcom akcji pokazać przebieg rozprawy sądowej i w jak największym stopniu zbliżyć ich do prawa w ujęciu przedmiotowym, z którym spotykamy się na co dzień.
G.Adamczyk
26.03.2013