Zajęcia laboratoryjne w I Pracowni Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kiedy już wszyscy wdrożyliśmy się w rutynę szkolnych dni, siedzenie przez czterdzieści pięć minut w ławkach i przyswajaniu w głównej mierze teoretycznych treści poszczególnych przedmiotów, w dniu 25.10.2012 r. my, uczniowie klas 2B oraz 3B o profilu matematyczno-fizycznym mieliśmy możliwość udziału w zajęciach na wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
     Po wcześniejszym szczegółowym zapoznaniu się z przydzielonymi nam ćwiczeniami, gotowi lecz zaspani, stawiliśmy się o godzinie szóstej na zbiórce przed szkołą. Do Krakowa dotarliśmy cztery godziny później.
     Podzieleni na cztery grupy, a następnie na dwuosobowe zespoły, rozpoczęliśmy wykonywanie doświadczeń. Zajęliśmy się wahadłami sympatycznymi, lepkością cieczy, pierścieniami Newtona oraz badaniem widm emisyjnych. W każdej chwili pomocą służyli nam pracownicy uniwersytetu, do których zgłaszaliśmy wszystkie niejasności i wątpliwości dotyczące ćwiczeń. Podczas 1,5-godzinnego pobytu w budynku UJ mieliśmy szansę poczuć się jak prawdziwi fizycy, mając styczność z wieloma przyrządami badawczymi niedostępnymi na co dzień w szkole.
    Można powiedzieć, że wykazaliśmy się prawdziwym zaangażowaniem i wnikliwością w wykonywaniu powierzonych zadań. Następnie przejechaliśmy do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, gdzie czekało na nas kilka niespodzianek, m.in. wykład pod tytułem ,,Układ Słoneczny. Nasze miejsce we Wszechświecie''. Podczas tej prezentacji mieliśmy sposobność podróżować w kosmosie i zagłębiać się w najróżniejsze zakamarki Wszechświata. Przybliżone zostały nam też warunki panujące w statkach kosmicznych, co wzbudziło w nas najwięcej emocji.
    Następnie przenieśliśmy się do innej sali, w której czekał na nas seans prezentujący zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba gwiaździstego, ruchem planet. Pokaz ten zakończył część naukową naszego wyjazdu.
    Po opuszczeniu planetarium mieliśmy czas wolny, podczas którego analizowaliśmy, wymienialiśmy spostrzeżenia i wrażenia dotyczące prezentacji w obserwatorium. Powrót do domu minął nam w bardzo miłej atmosferze, a teraz przyszedł czas na dogłębną analizę i podsumowanie otrzymanych wyników.
Wyjazd ten był dla nas okazją do poznania doświadczalnej części fizyki a także pracy w prawdziwych warunkach laboratoryjnych. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej możliwości wyjazdu w podobnej formie.

Monika Nowicka
11.11.2012