“Symulacja rozprawy sądowej – świadomy swoich praw”

Dnia 20 kwietnia  b.r. w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie reprezentacja uczniów naszego Liceum z klasy II F pod opieką mgr Grzegorza Adamczyka wzięła udział w finale projektu “Symulacja rozprawy sądowej – świadomy swoich praw”. Projekt ten miał na celu zwiększenie świadomości prawnej licealistów z miejscowości województwa podkarpackiego do 20tys. mieszkańców, poprzez warsztaty na temat polskiego systemu prawnego. Efektem końcowym warsztatów były przygotowane symulacje rozpraw sądowych. Uczniowie naszego Liceum przygotowali symulację rozprawy sądowej w sprawie o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu z art.178a k.k.
Projekt realizowany był przez studentów prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego zrzeszonych w programie „PROJEKTOR- wolontariat studencki”, którego koordynatorem w naszym województwie jest Fundacja Generator Inspiracji oraz przy współpracy z Uniwersytecką Poradnią Prawną UR.

Do projektu zgłosiło się 7 zespołów reprezentujących różne licea ogólnokształcące w województwie podkarpackim, zaś do etapu finałowego zakwalifikowało się 5 zespołów, w tym nasza reprezentacja.
Uczniowie naszego liceum zajęli bardzo dobre III miejsce zważając na wysoki poziom prezentowanych symulacji jak i całego projektu.
W jury konkursowym, któremu przewodniczył sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie, znany również z roli sędziego w programie telewizyjnym „Sąd rodzinny” - Artur Lipiński, zasiadali również prokurator prokuratury rejonowej, sędzia sądu rejonowego, aplikant adwokacki, pracownicy naukowi Wydziału Prawa i Administracji oraz Instytutu Filologii Polskiej UR. Wśród zaproszonych gości znajdował się m.in. prok. Mariusz Chudzik – Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Prokuratury.

Należy podkreślić że, gdyby nie zaangażowanie uczniów klasy II F, pomoc wychowawcy Pana mgr Grzegorza Adamczyka oraz opieka merytoryczna ze strony studentów nie udało by się osiągnąć takiego sukcesu.

Serdecznie gratulujemy!
02.05.2012