I edycja Międzyszkolnego Konkursu z Biologii
Szkół Podstawowych Powiatu Strzyżowskiego
pt. "W świecie roślin”

11 czerwca br w naszym liceum odbyła się I edycja Międzyszkolnego Konkursu z Biologii Szkół Podstawowych Powiatu Strzyżowskiego pt.,,W świecie roślin”. Honorowy patronat nad konkursem objęli Starosta Strzyżowski i Nadleśnictwo Strzyżów. Naszymi gośćmi byli uczniowie klas ósmych i siódmych z dziesięciu szkół podstawowych powiatu strzyżowskiego wraz z ich nauczycielami-opiekunami. Uczestników konkursu powitali: pani dyrektor Liceum Ogólnokształcącego mgr inż. Ilona Nowicka, pan Wicestarosta Strzyżowski mgr Zbigniew Korab oraz pani mgr inż. Monika Armata-starszy specjalista SL ds.edukacji leśnej Nadleśnictwa Strzyżów. Po części oficjalnej 3-osobowe drużyny uczniów z następujących szkół:
- SP w Dobrzechowie,
- SP im. Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej,
- ZS w Pstrągowej,
- ZS im. Jana Pawła II w Godowej,
- SP w Gliniku Górnym,
- SP im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Jaworniku,
- SP im. Józefa Wybickiego we Frysztaku,
- SP im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej.
- SP nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie,
- SP nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie
przystąpiły do zmagań konkursowych. Każda drużyna miała swojego ,,opiekuna”-starszego kolegę z klasy 2C o profilu promedycznym, którego zadaniem była pomoc techniczna przy wykonywaniu zadań. W programie konkursu przewidziano różnorodne zadania o zróżnicowanym stopniu trudności.
W części teoretycznej uczniowie zmierzyli sie z wiedzą teoretyczną z botaniki (testy, krzyżówka, quizy), zaś w części praktycznej mieli okazję sprawdzenia swoich umiejętności. Szczególnie atrakcyjnymi okazały się zadania polisensoryczne polegajace na rozpoznawaniu roślin przyprawowych i leczniczych, rzut szyszką do kosza oraz wykonanie eko-ozdoby do stroju wakacyjnego. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom merytoryczny oraz wykazali się dużą pomysłowością przy wykonywaniu zadań praktycznych, podczas których świetnie się bawili. Jury, w składzie: pani Monika Armata, pani Natalia Dudzińska-nauczyciel biologii w SP w Dobrzechowie, pani Aneta Turczyn-nauczyciel biologii w Zespole Szkół w Pstrągowej oraz pan Rafał Kawa-nauczyciel biologii w SP nr1 i LO w Strzyżowie, mieli niełatwe zadanie. Wszystkim uczniom-uczestnikom konkursu
należą się słowa uznania i gratulacje, a laureatami zostali:
  • I miejsce: drużyna w składzie: Oliwia Bator, Lilianna Gargasz i Klaudia Płonka ze Szkoły podstawowej w Jaworniku,
  • II miejsce: drużyna w składzie: Julia Łaska, Emilia Sołtys i Jadwiga Cynarska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzyżowie,
  • III miejsce: drużyna w składzie: Gabriela Mucha, Milena Tęczar i Adam Panocha ze Szkoły
    Podstawowej w Wiśniowej.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom za zaangażowanie i udział w konkursie.
Podziękowania kierujemy też do nauczycieli-opiekunów za doskonałe przygotowanie drużyn do zawodów i pracę w jury. Dziękujemy wszystkim za stworzenie wspaniałej, już prawie wakacyjnej atmosfery podczas zawodów. Mamy nadzieję, że konkurs miał wartość zarówno edukacyjną jak również służył integracji młodzieży i był dowodem, że przez zabawę też można się wiele nauczyć.
Do zobaczenia za rok!
Organizatorki konkursu: Katarzyna Paszek i Kazimiera Ossowska-nauczyciele biologii