Wyjątkowa biolo-noc w naszym liceum

Zainspirowani ogólnopolską akcją edukacyjną pn. ,,Noc Biologów", w której wielokrotnie już uczestniczyliśmy, postanowiliśmy zrealizować podobne wydarzenie w naszej szkole. I tak, z 26 na 27 stycznia br. 60-osobowa grupa uczniów zainteresowanych odkrywaniem tajników medycznych i przyrodniczych, pomimo rozpoczynających się właśnie ferii, z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyła w fantastycznych zajęciach wykładowo-warsztatowych poświęconych naukom biologicznym pn. ,,NOC z BIOLOGIĄ". Na początek w części wykładowej młodzież wysłuchała trzech prelekcji wygłoszonych przez specjalistów - Panią Jagodę Jędrysik-lekarza weterynarii oraz fizjoterapeutów - Pana Tomasza Górę i Pana Kacpra Jędrysika.
Pierwszy prelegent, Pan Tomasz Góra w swoim wykładzie ,,Czy wystarczy mieć mocne plecy, aby zachować właściwą postawę ciała?" zwrócił słuchaczom uwagę na fakt, że współczesny tryb życia niestety przyczynia się do wielu dysfunkcji w obrębie układu ruchu. Uczniowie poznali główne przyczyny i skutki wad postawy oraz dowiedzieli się jak im przeciwdziałać. Kolejny wykład, Pani Jagody Jędrysik, pt. ,,Pasożyty-pasażerowie na gapę:)"traktował o zagrożeniach naszych czworonożnych pupili oraz nas samych spowodowanych zarażeniem pasożytami. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega właściwa higiena kontaktów ze zwierzętami, jak zapobiegać chorobom pasożytniczym oraz jak je leczyć. Atrakcją wykładu były pijawki- Pani Jagoda opowiedziała o swoich doświadczeniach w leczeniu koni z zastosowaniem właśnie tych pasożytów. Okazuje się, że hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, daje też dobre efekty w leczeniu ludzi, o czym wspomniał Pan Kacper Jędrysik, który w swoim wystąpieniu pt. ,,Aktywność fizyczna okiem fizjoterapeuty" skupił się na efektach zdrowotnych właściwie i niewłaściwie realizowanej aktywności ruchowej. Młodzież z uwagą i skupieniem wysłuchała wykładów oraz zadawała wiele pytań, co dowodzi, zainteresowania omawianą tematyką. Po skończonych wykładach pełni entuzjazmu przystąpiliśmy do części eksperymentalnej BIOLO-NOCY, w której czekało na nas wiele atrakcji. Jedną z nich były praktyczne zajęcia anatomiczne - sekcja narządów zwierzęcych wykonana przez naszych absolwentów, a dziś młodych lekarzy lub prawie lekarzy-Olę, Kamila i Szymona, którzy cierpliwie wyjaśniali młodszym kolegom tajniki budowy i pracy serca, nerek i płuc. Emocji było moc!???? Niektórzy, uzbrojeni w skalpele, mogli przez chwilę poczuć się jak prawdziwi chirurdzy...Na tych, którzy nie lubią widoku krwi czekało równie ciekawe zadanie, czyli wykonanie mini lasu w słoiku. Podczas tego zajęcia uczniowie wykazali się wielką pomysłowością, a przy okazji zrozumieli na czym polega złożonośc ekosystemów leśnych. Dodatkowym wyzwaniem BIOLO-NOCY było skonstruowanie karmnika dla ptaków-wszak zima dopiero się zaczęła i o naszych skrzydlatych przyjaciół trzeba dbać!❤️Tego zadania podjęła się głównie grupa ekspertów z 2C. W ruch poszły piły, wiertarki, młotki, śrubokręty i gwoździe - łatwo nie było, ale udało się! i nad ranem efekt pracy stanął na ławeczce przed szkołą pilnowany przez Mickiewicza. W czasie kiedy jedna grupa ciężko pracowała nad karmnikiem, inna zadbała o wyposażenie tej ptasiej stołówki i z różnych nasion i smalcu zrobiła knedle i pyzy dla skrzydlatych gości. Ponadto w pracowni biologicznej zainteresowani mogli uczestniczyć w zajęciach z mikroskopowania samodzielnie przygotowując preparaty do obserwacji, wykonać szereg eksperymentów biologicznych, a nawet zaprzyjaźnić się ze ślimakiem afrykańskim????czy gekonami lamparcimi????, które okazały sie być prawdziwymi Gwiazdami tego wieczoru????Krótko mówiąc: to była niesamowita BIOLO-NOC-pełna wrażeń i emocji, łącząca teorię z praktyką, naukę z fantastyczną zabawą. Było naukowo, kreatywnie i bardzo wesoło! Można było nie tylko serce pokroić, ale też stracić, czyli pokochać nauki biologiczne. Wszystkim Gościom-prelegentom i prowadzącym warsztaty dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i owocny udział w tym wydarzeniu!❤️ Uczniom zaś-uczestnikom zajęć dziękujemy za ich kreatywność, entuzjazm, wzorowe zachowanie i dobrą zabawę!????BRAWO WY!
Piotr Szorc ❤️Dziękujemy za wspaniałe zdjęcia!
Kazimiera Ossowska