Zajęcia laboratoryjne w Zakładzie Chemii i Toksykologii Żywności URz,
bo jak wiadomo
DOŚWIADCZENIE MA ZNACZENIE!

W ubiegły piątek, tj. 1 grudnia korzystając z zaproszenia prof. dra hab. inż. Czesława Puchalskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego uczniowie klasy 4B wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych w Zakładzie Chemii i Toksykologii Żywności. W pierwszej części zajęć maturzyści doświadczyli namiastki analizy jakościowej i ilościowej przeprowadzając reakcje charakterystyczne wybranych kationów i anionów, jak również oznaczając twardość wody metodą miareczkową. Część druga zajęć laboratoryjnych okazała się równie pasjonująca, gdyż do analizy wzięto miody. W trakcie badań ich właściwości uczniowie mieli sposobność stosować różnorodne techniki laboratoryjne zarówno z zakresu chemii analitycznej jak również instrumentalnej oznaczając między innymi zawartość wody, cukrów redukujących, aktywność przeciwutleniającą, zafałszowanie skrobią, czy potencjometrycznie oznaczyć pH. I jak się okazało miody choć słodkie są również „kwaśne”.
Po fascynującej części praktycznej zajęć, przyszedł czas na wykład o napojach funkcjonalnych „Energetyk czy izotonik?”, który wygłosiła dla nas kierownik zakładu prof. dr hab. inż. Małgorzata Dżugan. Na koniec pani profesor oprowadziła nas po kampusie Uniwersytetu Rzeszowskiego na Zalesiu, a wisienką na torcie okazało się spotkanie z prof. Czesławem Puchalskim. Nie możemy pominąć jeszcze jednej niespodzianki, która na nas czekała w trakcie pobytu w Zakładzie Chemii i Toksykologii Żywności, mianowicie spotkanie z absolwentem naszego liceum dr hab. inż. Tomaszem Piechowiakiem, prof. URz - matura rocznik 2011. Pan prof. Tomasz Piechowiak jest obecnie jednym z najmłodszych w Polsce z tytułem profesora! Dzień pełen niespodzianek, niezapomnianych wrażeń i doświadczania chemii doświadczalnie. Oby takich dni jak najwięcej, zatem do następnego razu!
Małgorzata Woźnicka