Coroczne święto biblioteki

Z okazji Międzynarodowego święta bibliotek szkolnych w dniu 27 października w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z  Panią Marią Wójcik, kierowniczką Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu. W spotkaniu uczestniczyli Państwo dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie zainteresowani tematem oraz uczniowie klas humanistycznych: 1E i 2E.Muzeum Tadeusza Kantora mieści się w budynku starej plebani w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie w 1915 urodził się Tadeusz Kantor.2 czerwca 2006 otwarto tutaj Ośrodek Dokumentacji Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora "Kantorówkę".
W Muzeum znalazły się pamiątki z dzieciństwa Kantora oraz pamiątki po jego bliskich, a także zdjęcia, rekwizyty z jego spektakli, korespondencja, notatki. Są tu m.in. rękopisy Kantora, książki, które grały w spektaklu "Umarła klasa". W Muzeum można zobaczyć także dzienniki klasowe, świadectwa szkolne i ławki ze szkoły podstawowej w Pstrągówce, gdzie ojciec Kantora był kierownikiem i nauczycielem. Atrakcją ekspozycji są wypożyczone z krakowskiej Cricoteki rekwizyty z najbardziej znanych przedstawień artysty, m.in. łóżko i szafa ze sztuki "Wielopole, Wielopole" oraz wózek z "Niech sczezną artyści”
W czasie spotkania z uczniami Pani M.Wójcik przybliżyła uczniom postać artysty oraz scharakteryzowała teatr awangardowy. Prezentacja pozwoliła zrozumieć młodzieży ten rodzaj teatru oraz przyczyny popularności autora na świecie. Prezentacji towarzyszyła wystawka książek poświęconych Tadeuszowi Kantorowi oraz gazetka ścienna.    Z okazji Dnia Biblioteki można było kupić (można to zrobić i teraz) nowości na kiermaszu taniej książki z Tuliszkowa, a stali bywalcy mogli otrzymać coś słodkiego.
D.Skura
04.11.2011