Wizyta w Zakładzie Karnym

W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Służby Więziennej „W SŁUŻBIE PRAWU” uczniowie klasy 2C i 3C mieli okazje 6 czerwca posłuchać i zobaczyć jak wygląda odbywanie wyroku z zakładzie karnym Rzeszów – Załęże. Nasze zajęcia rozpoczęła prezentacja pracownika Inspekcji Transportu Drogowego z której dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia mogą spotkać uczestników ruchu drogowego i jakie mogą być konsekwencje łamania przepisów. Ta prelekcja szczególnie zainteresowała młodzież, która będzie robić kurs prawa jazdy.
W dalszej części naszych zajęć mieliśmy okazje spotkania z trzema młodymi osadzonymi, którzy odbywali kary od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. Każdy z nich zabił człowieka choć miało to miejsce w różnych okolicznościach. Opowieści skazanych to wielka przestroga dla młodzieży, jak łatwo można się znaleźć po tej stronie muru i jakie rodzi to konsekwencje w życiu zawodowym, rodzinnym i ich psychice. W czasie rozmowy z winnymi przestępstw można było zauważyć pozytywne efekty ich resocjalizacji.
Ciąg dalszy naszej wizyty to pokaz łaźni i cel gdzie odbywają karę przestępcy, którzy w tym czasie byli na spacerniaku lub w pracy. Większość z 1200 osadzonych na Załężu kobiet i mężczyzn pracuje, robi kursy ,uczy się lub działa kulturalnie (zespół muzyczny, nagrywanie filmu). Cele są trzy lub czteroosobowe gdzie na jednego osadzonego ma przypadać trzy metry kwadratowe.
Na zakończenie pobytu dowiedzieliśmy się jakie środki bezpieczeństwa obowiązują w zakładzie karnym i jaką rolę pełnią specjalnie szkolone psy.
W trakcie naszej podróży w reżimie więziennym rolę przewodnika pełnił porucznik Tomasz Kwolek,
któremu dziękujemy za bezpieczną i pełną mocnych wrażeń wizytę.
Grzegorz Adamczyk