Sprzątanie strzyżowskich lasów

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Tradycją naszej szkoły stało się coroczne jesienne sprzątanie okolicznych lasów. W październiku 2021 roku z inicjatywy nauczycieli i uczniów LO w Strzyżowie, przy pomocy organizacyjnej leśników z Nadleśnictwa Strzyżów, zorganizowano sprzątanie lasu - to już kolejna tego typu akcja zrealizowana wspólnymi siłami.
W piękny, jesienny dzień młodzież pełna zapału i chęci działania, stawiła się na obrzeżach lasu nad Strzyżowem - miejsce chętnie odwiedzane przez spacerowiczów. Przygotowane przez Nadleśnictwo worki na śmieci, niestety szybko zapełniły się odpadami.
Śmieci było dużo (!!!!) – a nie powinno ich tam być w ogóle. Przerażenie budziła nie tylko ilość odpadów, ale również ich rodzaj: opony, plastikowe opakowania po środkach ochrony roślin, szkło, akcesoria samochodowe, folia, odzież…..

Efektem naszych działań było zebranie kilkudziesięciu worków pełnych odpadów oraz satysfakcja, że dzięki takim małym gestom wspólnie jesteśmy wstanie osiągnąć tak duży efekt. Młodzież nie zawiodła, las jest czystszy – oby na jak najdłużej, a najlepiej na zawsze!

Dziękujemy klasom 3Bg, 1C, 3Cg, 3Dg, 3Ap, 3Bp organizatorom oraz opiekunom (M. Armata, J. Szlachta, K. Ossowska, B. Modliszewska, R. Pelczar, D. Skura i ks. K. Hadam) za zaangażowanie i udział w akcji.

Niestety, cały czas jeszcze są wśród nas osoby, które nie mają na tyle wyobraźni, by zrozumieć, jaki wpływ na nasze zdrowie i życie maj „zaśmiecony las”. Lasy - to nasze wspólne dobro. Dbajmy o nie. Las to najczęściej miejsce gdzie odpoczywamy, chodzimy na spacer, zbieramy grzyby, oddychamy świeżym powietrzem……

Dziękujemy za czysty las!
B. Modliszewska