IX Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
Etap wojewódzki

29 października w Powiatowym Centrum Kultury w Wiśniowej odbył się wojewódzki etap IX Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, którego organizatorem jest krakowska fundacja
„Zawsze Warto” wraz ze Stowarzyszeniem Polonistów , a wojewódzkim koordynatorem – Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Strzyżowskie liceum już po raz czwarty jest koordynatorem wojewódzkim tego przedsięwzięcia odbywającego się w siedmiu województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, pomorskim i świętokrzyskim.
W etapie szkolnym udział wzięli uczniowie z ponad 150 szkół.
Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach: klas IV- VI szkół podstawowych, klas VII- VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy poszczególnych grup wiekowych pisali Dyktando konkursowe dostosowane do ich wiedzy i możliwości.
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 210 uczniów.
Zmagania konkursowe oficjalnie rozpoczął Wicestarosta Strzyżowski pan Tomasz Garncarski, który życzył piszącym wiary we własne siły oraz „połamania piór”.
Treść Dyktanda czytali: Mirosław Czarnik – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, koordynator wojewódzki oraz Urszula Mendelowska – szkolny koordynator Dyktanda Niepodległościowego w strzyżowskim liceum.
Uroczyste, wojewódzkie podsumowania IX Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” odbędą się w dniach 16 do 20 listopada.