V edycja Potyczek Mickiewiczowskich za nami.

„ Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
co to będzie, co to będzie…” – Potyczki Mickiewiczowskie po raz piąty

Kolejna, piąta już edycja zmagań klas drugich w Potyczkach Mickiewiczowskich za nami. Tym razem 6 lutego 2020 r. do rywalizacji o tytuł mistrza stanęły trzy klasy – IIA i IIB pod wodzą Pani Violetty Wietechy oraz II C, której przygotowaniom towarzyszyła Pani Barbara Śliwa. Uczestnicy wcześniej wylosowali zadania, do których przygotowania zaczęli już w czasie ferii zimowych. W tym roku klasy rywalizowały w czterech kategoriach: przedstawiały biografię wieszcza, zachęcały do przeczytania jednego z jego utworów, prezentowały mniej znane Mickiewiczowskie dzieła i udzielały odpowiedzi dotyczących życia i twórczości wieszcza.
W wypełnionej po brzegi szkolnej auli – w tym roku również uczestniczyli w Potyczkach uczniowie dwóch klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie ze swoimi nauczycielkami – Panią Agnieszką Preisner i Panią Elżbietą Ochab – co chwila rozlegały się gromkie brawa, bo na scenie uczniowie zaskakiwali pomysłami, strojami oraz umiejętnościami aktorskimi, wokalnymi , tanecznymi i dziennikarskimi. Ponieważ jednymi z celów tej nietypowej, syntetyzującej lekcji była aktywizacja całego zespołu klasowego, a także kreatywność prezentowanej wiedzy, dlatego uczniowie wymyślili oryginalne formy przekazu informacji. Biografię wieszcza drugoklasiści opowiedzieli w wywiadzie z Aleksandrem Bestużewem i Karoliną Sobańską, poprzez zaprezentowanie wydarzeń rozgrywających się na planie filmowym strzyżowskiej filmówki,gdzie kręcono nowy dokument: Mickiewicz na styku kultur, a także rapując. Również do czytania dzieł Patrona Szkoły zachęcali bardzo przekonująco – klasa IIA w prezentacji multimedialnej przygotowanej na wzór wiadomości z współczesnym spojrzeniem mówiła o III części Dziadów, klasa IIB w przedstawieniu pięknie oddała nastrój II części Dziadów, a IIC humorystycznie, kabaretowo przedstawiła Pana Tadeusza. W trzeciej części zmagań wszyscy zobaczyli i usłyszeli mniej znane dzieła Mickiewicza – bajkę Przyjaciele w wykonaniu IIA, bajkę Golono, strzyżono przedstawioną przez IIB, a także wesoło wyśpiewaną przez IIC Pieśń Filaretów. Rywalizację zakończył test wiedzy o życiu i twórczości wieszcza. Jury, czyli Pan Dyrektor Mirosław Czarnik, Pani Agnieszka Preisner, Pani Elżbieta Ochab, Pani Urszula Mendelowska, Pani Barbara Śliwa, Pani Violetta Wietecha oraz klasa IIIB, VIIIB i VIIIC, nie miało łatwo, bo poziom był wysoki i bardzo wyrównany, o czym świadczyły jednopunktowe różnice w wynikach. Jednak wyłoniono zwycięzcę – I miejsce zdobyła klasa IIB, drugie IIA, a trzecie IIC. Pan Dyrektor, ogłaszając wyniki, podkreślił, że zwycięzcami są wszyscy.
Po raz kolejny Potyczki pokazały, że wiedzę można zdobywać i przekazywać na rozmaite ciekawe sposoby. Ale przede wszystkim mogliśmy zobaczyć, jak takie działania integrują młodzież, jak uczą współpracy, mądrej, zdrowej rywalizacji, no i jakie talenty mają uczniowie strzyżowskiego liceum.
Tego typu zajęcia uświadamiają także uczniom, że różnica między niemożliwym a możliwym jest tylko miarą ich determinacji, a w życiu najważniejsze jest, by się odważyć sięgać po niemożliwe.
Wszystkim klasom drugim serdecznie gratulujemy!

Barbara Śliwa
Violetta Wietecha