Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
LiceumOgólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie

MELTING POT – Jarmark kulturalny z Erasmusem+ 19 czerwca 2018r.


Tym wydarzeniem zespół projektu Erasmus+ W drodze do Europy podsumował całoroczny cykl inicjatyw, mających na celu promocję nauki języków obcych oraz kształtowanie postawy tolerancji i otwartości na kultury innych krajów.
W międzyklasowych rozgrywkach, w klimacie wielojęzycznej i wielokulturowej Europy, wzięły udział wszystkie pierwsze i drugie klasy LO oraz zaproszeni goście – uczniowie klasy 7B szkoły podstawowej i 2E gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie oraz gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością także przebywający w Polsce wolontariusze – Jenny z Hong Kongu i Pepe z Meksyku. Drużyny zaangażowały do udziału również wychowawców i innych nauczycieli oraz starszych kolegów – absolwentów szkoły. Całość wydarzenia została zarejestrowana przez iTV - Internetową Telewizję Południe, a relację można obejrzeć pod adresem:

Na program wydarzenia złożyły się:
FUN READING: Jak nie czytam, jak czytam?
Aż miło było popatrzeć, jak wszyscy uczniowie, włącznie z dyrekcją i nauczycielami, na kilka minut zastygli w atrium nad otwartą książką. Tym razem były to książki w języku angielskim, wszystkie z bogatej kolekcji tzw. ‘readers’ów’ udostępnionych przez szkolną bibliotekę.
W kolejnej części tego punktu programu reprezentanci poszczególnych drużyn, w strojach książkowych bohaterów i przy filiżance angielskiej herbaty, odczytali na głos fragmenty przygód Alicji w Krainie Czarów. Dla urozmaicenia i utrudnienia czytano scenę fragmentami we wszystkich językach nauczanych w naszej szkole - po angielsku, francusku i niemiecku.
ERASMUS GAMES – gry i zabawy stąd i zowąd
Serię rozgrywek sportowych rozpoczęto od wyjaśnienia zasad oraz pochodzenia poszczególnych konkurencji, dzięki czemu uczniowie dowiedzieli się np. o rzucie palem – specjalności szkockich igrzysk pod nazwą Highland Games czy francuskiej grze w bule. Po krótkiej rozgrzewce, zespół projektu Erasmus+ stoczył pojedynek w przeciąganiu liny. Nauczyciele w liczbie trzech postanowili pokonać swoich pięć koleżanek przy pomocy jednej ręki i ... prawie im się udało.
Po tym wesołym wstępie, do potyczek przystąpiły drużyny uczniów, a zmagania obejmowały następujące konkurencje:
  • TOSSING THE CABER - rzut palem
  • SURPRISE THROW - rzut przedmiotem niespodzianką
  • LONG JUMP - skok przez książki
  • TUG OF WAR - przeciąganie liny
  • PETANQUE (BOULE) – gra w bule
  • YOGA – ćwiczenia równoważne
  • ERASMUS MASTERCHEF – kuchnie i smaki Europy

W tej części drużyny zaprezentowały własnoręcznie przygotowane, ugotowane, a nawet upieczone dania, charakterystyczne dla wybranego przez siebie kraju. Nie zabrakło dań głównych, przystawek, deserów, w tym np. hiszpańskiego gazpacho, czyli serwowanej na zimno zupy, hiszpańskiej tortilli jajecznej, greckiej sałatki, litewskiego mrowiska czy szkockich ciasteczek maślanych – Scottish shortbread. Potrawom towarzyszyła bogata oprawa kulturowa – szczegółowy opis składników i sposobu wykonania w języku angielskim i innych językach europejskich. Kilka drużyn przygotowało nawet całe sceny towarzyszące serwowaniu tych potraw, np. sceny we francuskiej kawiarence w wykonaniu klasy 2E gimnazjum w Strzyżowie oraz klasy 2B LO.
ERASMUS PARADE – parada strojów i barw narodowych oraz ERASMUS DANCES – pokaz tańców z różnych stron świata
W tej konkurencji wiele drużyn zaprezentowało się w sposób przekraczający oczekiwania organizatorów. Można było podziwiać prawdziwą paryską bohemę, greckie dziewczęta z ich piękną tradycją i antycznymi wierzeniami, Szkota w tradycyjnym kilcie, holenderskie gospodynie, hiszpańskich tancerzy i dziewczęta w polskich ludowych strojach krakowskich. Nie zabrakło narodowych barw, muzyki na żywo i z gramofonu, a także uroczych prezentacji tańców flamenco i greckiej Zorby. Atrium stanowiło prawdziwy melting pot, a zarazem wieżę Babel, jako że w prezentacjach mogliśmy słyszeć nie tylko języki nauczane w szkole – angielski, niemiecki i francuski, ale też hiszpański, włoski, a nawet holenderski.
• ERASMUS TREAT – poczęstunek w postaci wody mineralnej i popcornu
• ERASMUS EXHIBITIONS and AWARDS – podsumowanie konkursów językowych, wręczenie dyplomów i nagród
W ostatniej części jarmarku społeczność szkolna miała możliwość poznać laureatów konkursów językowo-kulturowych organizowanych przez Zespół Erasmus+ w drugim półroczu – Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego przeprowadzonego w ramach lekcji otwartej Shamrock Day oraz Międzyszkolnego Konkursu Językowo-Poetyckiego. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody zakupione z funduszy programu Erasmus+ oraz ufundowane przez wydawnictwo Pearson Longman. Prace konkursowe, tj. nagrodzone limeryki w języku angielskim, polskim i niemieckim, można było podziwiać w kąciku Erasmusa+ na piętrze szkoły.

Na koniec ogłoszono wyniki rozgrywek Jarmarku kulturalnego Melting Pot. Zwycięzcą okazała się drużyna klasy 1A LO, II miejsce zajęła szkoła Podstawowa w Wiśniowej, a III lokatę zajęła klasa 2B. Dzięki hojności sponsora, przyznano również ex aequo dwa IV-te miejsca dla klasy 2C i 1B.
Zwycięskie klasy otrzymały bony o wartości odpowiednio 250 zł, 200 zł, 150 zł oraz dwa razy po 100 zł, za które będzie można dokonać zakupu produktów, np. na klasowe ognisko lub inną klasową imprezę integracyjną. Fundatorem bonów były Delikatesy Zielony Koszyk.

Jarmark kulturalny z udziałem gości z innych szkół, wolontariuszy, absolwentów LO i telewizji intenetowej okazał się dla całej społeczności szkolnej okazją do radosnego celebrowania różnorodności językowej i kulturowej Europy. Uczniowie chętnie wspominali lekcje otwarte, konkursy, spotkania i inne inicjatywy organizowane w ciągu roku szkolnego. W atmosferze zabawy używali języków obcych, z łatwością łamiąc bariery i zachwycali się nie tylko tym wszystkim, co nasze – znajome i polskie, ale też z zainteresowaniem patrzyli na nieznane dotąd lub mniej znane, nowe i inspirujące.
Dla nauczycieli Zespołu projektowego to była prawdziwa uczta – uczta kreatywności i otwartości naszych uczniów. Z przyjemnością obserwowaliśmy ich potyczki i prezentacje, nabierając coraz większego przekonania, że cele naszego projektu zostały osiągnięte. Jarmark kulturalny stał się przysłowiową wisienką na torcie naszej współpracy i wszystkich podjętych przez nas w bieżącym roku działań o charakterze językowym i europejskim, skierowanych do uczniów i środowiska lokalnego.
Erasmus+
27.06.2018