Zmagania przyszłych naukowców

– „AKADEMICKA” na Uniwersytecie Rzeszowskim

W dniu 3 grudnia b.r. 26-osobowa grupa uczniów z klas: 1B, 1C oraz 2C i 2D po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczestniczyła w warsztatach laboratoryjnych na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego,które odbywają się w ramach umowy o współpracy URz z naszym liceum. Wydział Biologiczno-Rolniczy objął patronatem uczniów o rozszerzeniu biologiczno-chemicznym, z których grupa utworzyła „klasę akademicką”-zespół młodych naukowców, pasjonatów biologii i chemii.
Zajęcia rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 wykładem dra Mateusza Mołonia, koordynatora naszych warsztatów, pt. „Inżynieria genetyczna w pigułce”. Rozważaliśmy tematy związane z funkcjami komórek zwierzęcych, ich podziałami oraz procesami zachodzącymi podczas ekspresji genów.
Kolejnym tematem wykładu była „Komórka pod mikroskopem”-a więc co kryje się w naszym ciele. Pani dr Renata Zadrąg- Tęcza przybliżyła nam informacje na temat budowy mikroskopu, sposobów oraz technik obserwacji komórek. Wszyscy prężnie wytężaliśmy swoje umysły, aby móc przyswoić jak najwięcej informacji, które potem będziemy mogli wykorzystać podczas lekcji biologii.
Następnie udaliśmy się na zajęcia w laboratoriach- czyli wykorzystanie wiedzy w praktyce. Tam, pod czujnym okiem pani doktor przygotowywaliśmy preparaty do obserwacji .Każda z grup wykonywała m.in. próbki do fluorescencyjnego znakowania błony wakuoli czy jądra komórkowego. Następnie obserwowaliśmy pod mikroskopami nasze preparaty, wykorzystując przy tym różne metody i techniki badań materiałów laboratoryjnych m.in. technikę ciemnego pola czy kontrast Nomarskiego, o których dowiedzieliśmy na wykładzie. Efekty badań były zaskakujące! Nie mogliśmy się nadziwić pięknym efektom naszej pracy. Niestety czas nas nieubłagalnie gonił, a czekały nas jeszcze jedne potyczki biologiczno-chemiczne.
W kolejnej pracowni zajęliśmy się wykonywaniem doświadczeń z dziedziny biologii i chemii fizycznej. Przeprowadziliśmy kilka badań, m.in. denaturację cieplną białek, działanie etanolu na białko czy badanie aktywności katalazy w różnych ekstraktach. Zajęcia bardzo nas zaciekawiły ,a zaangażowanie i zapał do pracy nie ustawał. Niestety zbliżaliśmy się do końca ćwiczeń, z czego nikt nie był szczęśliwy. Nawet nie zauważyliśmy kiedy minęło 5 godzin naszego eksperymentowania... Wróciliśmy do domu z pełniejszym bagażem wiedzy i umiejętności.
Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tego typu zajęciach, możliwość pogłębiania własnych zainteresowań oraz kształtowania umiejętności praktycznych przez samodzielne wykonywanie doświadczeń. Wiemy, że to nie koniec naszej przygody naukowej, dlatego już nie możemy się doczekać kolejnych zajęć na Uniwersytecie.
Natalia Kozimor kl.1C
09.12.2016