Rozpoczynamy nowy rok szkolny!

Gdy 1 września, kilka zaledwie dni temu, spotykaliśmy się w atrium liceum na rozpoczęciu nowego roku szkolnego, z wielką satysfakcją można było dostrzec, iż odświętnie ubrani uczniowie… mają roześmiane twarze, są rozgadani i pełni entuzjazmu. Żadnej atmosfery stypy, rozpamiętywania, że do wakacji jeszcze prawie 10 miesięcy, których przetrwanie będzie rzeczą prawie nadludzką. Nie bądźmy wszak naiwni, zapewne niektórzy z nich pokrywali maską radości lekki smutek po nieskrępowanej wolności i żal za późnym wstawaniem, niemniej wśród szkolnej uczniowskiej braci widać było mobilizację i optymizm. Trzecioklasiści uczestniczyli w uroczystości wiedząc, że oto zaczyna się najbardziej intensywny okres ich szkolnego bytowania – przygotowanie do egzaminu maturalnego ze świadomością, że nie tylko trzeba na nim sprostać własnym oczekiwaniom i ambicjom, ale również starać się dorównać starszym kolegom, którzy po raz kolejny – co nie jest już żadną niespodzianką – bardzo dobrze poradzili sobie w maturalnej rywalizacji, szczególnie na poziomie rozszerzonym. Ich młodsi o rok koledzy i koleżanki zastanawiali się, jak będzie wyglądała „mononauka” po wybraniu rozszerzeń, co będzie robić humaniści na 9 godzinach języka polskiego w tygodniu, przyszli medycy na 7 biologiach, a np. potencjalni inżynierowie na 7 matematykach. No i oczywiście pierwszoklasiści, którzy próbowali zgłębić dla nich wiedzę najbardziej pożądaną – jak to w ogóle będzie w tej nowej szkole?
Uroczystość zaszczycili swą obecnością także znamienici goście – Starosta Strzyżowski Robert Godek oraz przewodniczący Rady Rodziców Andrzej Włodyka. I to oni właśnie, w towarzystwie dyrektora Zbigniewa Hołówki, zostali zaproszeni do uroczystego ogłoszenia wyników rywalizacji o tytuł Absolwenta Roku Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie. W obecnej edycji został nim Tomasz Leśniak, absolwent klasy III C, który – oprócz imponującej średniej ocen – mógł poszczycić się także takimi osiągnięciami, jak: uczestnictwo w finale zawodów II stopnia 62. Olimpiady Chemicznej, wyróżnieniem w finale Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza oraz udziałem w finale 52. Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. Prof. Swinarskiego. Tomasz otrzymał z rąk Pana Starosty znak zwycięstwa w rywalizacji – piękną statuetkę przedstawiającą Adama Mickiewicza, natomiast Andrzej Włodyka wręczył mu, co staje się już powoli chlubną tradycją, dobrej klasy stetoskop. Sprzęt, który Absolwentowi Roku bez wątpienia się przyda, jako że już od października Tomasz Leśniak rozpocznie studia na kierunku medycznym Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
Mirosław Czarnik
09.09.2016