„Blok operacyjny”

3 czerwca b. r. odbyły się kolejne i ostatnie zajęcia z biologii dla gimnazjalistów pod nazwą „Blok operacyjny”. Skojarzenia nasuwają się same: operacja. Tylko pacjent jakiś taki mało „ludzki”, gdyż operacja (a dokładnie sekcja) odbyła się na rybie i miała na celu pokazanie jej narządów wewnętrznych uczestnikom zajęć. Uczniowie, wraz z pomocą starszego kolegi Adriana Basamania, ucznia klasy 2c, mogli zobaczyć m.in. skrzela, mózg ryby, linię naboczną, a także pęcherz pławny, który umożliwia zmiany głębokości zanurzenia. Serce, mimo że pacjent karaś, niestety, nie przeżył, NADAL BIŁO, co zostało zarejestrowane na filmie dla następnych pokoleń młodych biologów chętnych zgłębiać tajniki przyrody. Ale to nie wszystko. Zainteresowani mogli również na sobie sprawdzić, czy rzeczywiście cukier zawarty w różnych produktach spożywczych podwyższa jego poziom we krwi i czy cukier np. z brzozy czy stevii mniej szkodzi zdrowiu. Dodatkowo uczestnicy zajęć mogli samodzielnie pooglądać tkanki człowieka pod mikroskopem, co cieszyło się również dużym zainteresowaniem.
mgr Kazimiera Ossowska dr Agnieszka Cencora
13.06.2016