Spotkanie z absolwentem LO Panem Jackiem Betleją

Niedawno w naszej szkole miało miejsce spotkanie z Panem Jackiem Betleją, nauczycielem dwóch języków obcych - j. niemieckiego i j. angielskiego, byłym lektorem Kolegium Języków Obcych w Przemyślu. Z pewnością możemy zaliczyć go do jednych z wyróżniających się i wyjątkowych absolwentów naszej szkoły, ze względu na jego dorobek związany z pracą dydaktyczną i wieloletnią współpracę z wydawnictwem PWN. Na uwagę zasługuje fakt, że jest on autorem podręczników do nauki j. niemieckiego. W ubiegłym roku szkolnym ukazały się wydane przez PWN repetytoria maturalne przygotowujące do egzaminu maturalnego z j. niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym autorstwa Jacka Betleji, Ireny Nowickiej i Doroty Wieruszewskiej.
Z niezwykłym entuzjazmem uczniów spotkała się znakomicie przygotowana przez Pana Jacka prezentacja multimedialna, przedstawiająca wiele aspektów motywujących do nauki j. niemieckiego i podkreślająca znaczenie tego języka w Europie i na świecie, o czym świadczą opinie naszych uczniów.
Ostatnio miałam możliwość uczestnictwa w kolejnym spotkaniu z absolwentem naszej szkoły, Panem Jackiem Betleją. Przedstawione przez niego plusy nauki j. niemieckiego, jego powszechność i przydatność w karierze zawodowej były bardzo przekonywujące. Dzięki temu czterdziestopięciominutowemu spotkaniu przekonałam się, że mimo iż j. angielski jest moim maturalnym przedmiotem, nie zlekceważę nauki j. niemieckiego.
Patrycja Walkiewicz (2C)

Pan Jacek jest teraz szanowanym germanistą i anglistą, o czym świadczy fakt napisania przez niego podręczników do nauki j. niemieckiego, choć sam przyznaje, że w czasach licealnych myślał o zostaniu w przyszłości inżynierem lub informatykiem. Miłość do niemieckiego, jak twierdzi sam zainteresowany, została w nim zaszczepiona podczas wycieczki do Drezna, podczas której oprowadzająca wycieczkę zauroczyła młodego Pana Jacka, jeszcze bardziej niż jego wychowawczyni, nauczycielka j. niemieckiego Danuta Włodyka. Było to dla niego impulsem do nauki.
Pozytywnie wspominał czas spędzony w naszej placówce oraz zachęcał uczniów do nauki j. niemieckiego, jako nowoczesnego i otwierającego przed młodymi perspektywy. Podkreślał jego ważne znaczenie dla otaczającego nas świata, popierając to wielorakimi statystykami i badaniami, a także podawał przykłady sławnych ludzi posiadających korzenie niemieckie. Spotkanie okraszone było solowymi występami naszych artystów, w j. niemieckim i j. angielskim.
Patrycja Ziobro (3E)

Spotkanie z  Panem Jackiem było dla mnie niezwykle interesujące, gdyż będę zdawać ten język na maturze. W prezentacji multimedialnej zostały przedstawione liczne zalety j. niemieckiego, a  także w humorystyczny sposób udało się Panu Jackowi zaprezentować brzmienie j. niemieckiego na tle innych języków. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu wielu uczniów zmieniło swoje podejście do nauki j. niemieckiego w szkole.
Katarzyna Hedesz (2C)
Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami germanistami i ożywionej dyskusji nt. efektywnych metod nauczania j. obcych w szkole. Mamy nadzieję, że Pan Jacek zechce nas jeszcze odwiedzić.
06.06.2016