23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej, w tym dniu w roku 1616 zmarł bowiem William Szekspir. Dlatego też w związku z przypadającą właśnie 400- letnią rocznicą śmierci zapraszamy do wspólnej zabawy.
OGŁASZAMY KONKURS poświęcony życiu i twórczości angielskiego pisarza, na który złożą się:
  • pytania z zakresu biografii (na podstawie filmu, który będzie udostępniony w piątek 22 kwietnia);
  • quizu – dopasowanie znanych cytatów W. Szekspira w języku angielskim do polskiego tłumaczenia, które będą do odszukania na terenie szkoły;
  • konkurs recytatorski poezji poety (sonet 18). W piątek na lekcji 4 (kontakt pani prof. K. Zając lub nauczyciele jęz. angielskiego).
Konkurs w dwóch kategoriach:
  1. recytowanie z kartki
  2. recytowanie z pamięci
Uczestnicy konkursu z zakresu biografii i quizu po karty konkursowe zgłoszą się na długiej przerwie w piątek do biblioteki szkolnej. Dla uczestników przewidujemy nagrody w postaci bardzo dobrej lub celującej oceny z języka angielskiego. (decydują o tym nauczyciele)

Regulamin szkolnego konkursu szekspirowskiego
1.    Organizatorami konkursu są nauczyciele biblioteki oraz nauczyciele języka angielskiego Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie.
2.    Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów LO.
3.    Celem konkursu jest uczczenie 4-setnej rocznicy śmierci Williama Szekspira – dramatopisarza wszech czasów, popularyzacja jego twórczości oraz budzenie u uczniów motywacji do samodzielnego poszerzania wiedzy i rozwijania umiejętności językowych.
4.    Przedmiotem konkursu są dwa zadania dotyczące:
a.    cytatów z twórczości autora, które należy odszukać na terenie szkoły i dopasować ich wersję oryginalną – w języku angielskim do polskich odpowiedników;
b.    szczegółów biografii i twórczości dramatopisarza, zawartych w krótkim filmie biograficznym, do którego link oraz zestaw pytań zostaną zamieszczone w karcie konkursowej oraz na stronie internetowej szkoły.
5.    Zasady udziału:
a.    Zgłoszenia do konkursu należy dokonać w piątek 22 kwietnia na długiej przerwie w bibliotece szkolnej poprzez odebranie kart konkursowych i wpisanie na listę.
b.    Zadania należy wykonać samodzielnie, a odpowiedzi udzielić w języku angielskim na karcie konkursowej. Celem lepszej zabawy i rozwijania umiejętności pracy zespołowej dopuszcza się możliwość współpracy w parach/grupach w trakcie rozwiązywania zadania pierwszego.
W przypadku wątpliwości co do samodzielności wykonania drugiego zadania, uczeń może zostać zaproszony na rozmowę z nauczycielem celem potwierdzenia znajomości tematu.
c.    Wypełnione karty konkursowe należy złożyć w bibliotece szkolnej w nieprzekraczalnym terminie do wtorku 26 kwietnia, do długiej przerwy.
6.    Nagrodą za udział w konkursie i udzielenie samodzielnych, poprawnych merytorycznie i językowo odpowiedzi będzie dodatkowa ocena „bardzo dobry” z języka angielskiego.
Zachęcamy do dobrej zabawy w szekspirowskim klimacie
Życzymy sukcesów i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.
19.04.2016