Wiosna bez dopalaczy

Podsumowaniem działań naszej szkoły w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła wolna od dopalaczy” było zorganizowanie wspólnie z samorządem akcji „Wiosna bez dopalaczy”. Przeprowadzono konkursy na hasło profilaktyczne, konkurs plastyczny „Kredą po asfalcie” propagujący zdrowe, radosne życie. Powstałe hasła profilaktyczne były tłem dla fotobudki, gdzie uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Uczennice grupy tanecznej z klasy 1C przygotowały układ w postaci flash-mob, obrazujący walkę dobra ze złem, zakończony wspólna zabawą.
Działania te wzbogacone o konkurs karaoke, pokazały uczestnikom, ze można bawić się bez wspomagaczy.
    Święto to było okazją aby zaprezentować różnorodność działań, które szkoła realizowała podczas trwania Konkursu. Inauguracją naszych działań była organizacja debaty społecznej „Używkom mówimy NIE”. We wszystkich klasach przeprowadzone zostały zajęcia poświęcone problematyce dopalaczy. Uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach (językowo-profilaktycznym, na plakat, krótką formę literacką, fotografię, film, hasła profilaktyczne, spot reklamowy). Uczennice klasy IC przygotowały i zaprezentowały scenki obrazujące sztukę odmawiana oraz przeprowadziły sondę uliczną na temat wiedzy mieszkańców Strzyżowa na temat dopalaczy. Na korytarzach przygotowano instalacje przestrzenne oraz wystawy prac plastycznych, umieszczono plakaty i ulotki, na stronie internetowej szkoły umieszczono materiały o charakterze edukacyjnym. Podczas realizacji założeń Konkursu odbywały się spotkania młodzieży i rodziców uczniów z pedagogiem, psychologiem, lekarzem oraz funkcjonariuszem policji., podczas których prezentowano treści związane z dopalaczami oraz pokazano konsekwencje ich stosowania. Uwieńczeniem prowadzonej kampanii było podpisanie przez uczestników w/w działań „Paktu przeciw dopalaczom”.
     Działania nasze skierowane były do uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli instytucji wspierających proces wychowawczy. Celem ich było zwrócenie uwagi młodych ludzi na fakt, jak duże niebezpieczeństwo niesie ze sobą korzystanie z dopalaczy i innych środków psychoaktywnych.
04.04.2016