Wyjątkowy Sukces!

Nasz tegoroczny Absolwent Łukasz Żydzik
medalistą Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej!

W dniach 12-19 lipca b.r. w duńskim Aarhus odbyły się zawody XXVI Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej. Udział w tym konkursie to wyróżnienie jakie spotyka rokrocznie najlepszych olimpijczyków, gdzie uczniowie- młodzi naukowcy z całego świata, rywalizują ze sobą pod wspólnym hasłem "Biologia". Tego roku na zaproszenie organizatorów przybyło 239 zawodników z 62 krajów.
Reprezentantami Polski była czwórka laureatów- złotych medalistów ogólnopolskich finałów XLIV Olimpiady Biologicznej: Krystian Przybyłowski z Wrocławia, Dawid Żyrek z Nysy, Konrad Majewski z Koszalina oraz Łukasz Żydzik- absolwent LO ze Strzyżowa.

Przed wyjazdem na zawody młodzież uczestniczyła w kilkudniowych zajęciach warsztatowych przygotowawczych na Uniwersytecie Warszawskim celem doszlifowania wiedzy i umiejętności uczestników.
Zawody odbywały się na uniwersytecie Aarhus. Konkurs składał się z dwóch części - praktycznej, składającej się z zadań laboratoryjnych oraz teoretycznej obejmującej pytania testowe. Część praktyczna dotyczyła w szczególności zagadnień z biologii molekularnej i mikrobiologii, budowy anatomicznej roślin, systematyki, ewolucji, fizjologii zwierząt oraz biochemii. Część teoretyczna o bardzo szerokiej, różnorodnej tematyce oparta była głównie na problematyce z następujących działów biologii: anatomia i fizjologia zwierząt, budowa komórki, biologia molekularna i mikrobiologia, genetyka, genetyka populacyjna, ewolucja, anatomia i fizjologia roślin, ekologia i etologia oraz biosystematyka.
"Testy były ciężkie i męczące. Część praktyczną stanowiły 4 egzaminy- każdy 1,5 godzinny, podczas których musiałem wykazać się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi wykonując np. sekcję dorsza. Bardzo wyczerpująca część teoretyczna składała się z dwóch egzaminów, po 3 godziny każdy, o mocno rozbudowanej treść, sprawdzających zarówno wiedzę jak i umiejętności rozumowania, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków. Zmęczenie konkursowymi zmaganiami rekompensowały liczne atrakcje, o które zadbali organizatorzy zawodów: wycieczki połączone ze zwiedzaniem, imprezy plenerowe i inne inspirujące zajęcia. Spotkałem fantastycznych ludzi, nawiązałem wiele niesamowitych przyjaźni. Wyjazd na olimpiadę z pewnością był dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Był to dla mnie zaszczyt reprezentować Polskę oraz moją małą ojczyznę - strzyżowskie liceum na międzynarodowej arenie naukowej. " - opowiada Łukasz- zdobywca brązowego medalu.
Najlepszym z całego grona olimpijczyków okazał się uczeń z Korei- Jinhyun Seok. W sumie międzynarodowe Jury przyznało 146 medali w tym 26 złotych, 48 srebrnych i 72 brązowych.
"Niewątpliwie, ten wyjątkowy sukces Łukasza jest ogromnym wyróżnieniem i uwieńczeniem Jego tytanicznej pracy." - serdecznie gratulując i życząc dalszych sukcesów dodaje opiekun ucznia.
K.Ossowska
28.07.2015