„Już dziś pomyśl o swojej przyszłości - bądź przedsiębiorczy”

17 października w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie odbyła II edycja konferencji edukacyjnej, która w tym roku została zorganizowana w ramach Wojewódzkiej Konferencji Edukacyjnej „Jak odnieść sukces na rynku pracy” oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2013. Nad tegoroczną imprezą, która odbyła się pod hasłem „Już dziś pomyśl o swojej przyszłości. Bądź przedsiębiorczy” po raz drugi honorowy patronat objął Burmistrz Strzyżowa. Konferencję poprowadzili pracownicy strzyżowskich jednostek OHP, specjalista ds. szkoleń Urszula Drogoń oraz pośrednik pracy Bartosz Stec.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie ostatnich klas Liceum Ogólnokształcącego
i Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: burmistrz Strzyżowa Marek Śliwiński, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie Bogusława Gubernat, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie Zbigniew Hołówko, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie Adam Witek, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Krystyna Barć-Dudek, dyrektor DK „Sokół” Jadwiga Skowron, pedagodzy szkolni Barbara Modliszewska oraz Maria Mazur.
    Ideą przedsięwzięcia była promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży a także przedstawienie praktycznych wskazówek przy zakładaniu własnej firmy. Jako pierwszy
o potrzebie przedsiębiorczości mówił Tomasz Wójtowicz, wykładowca Wydziału Administracji i Nauk Społecznych z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
W swojej prezentacji skupił się głównie na ograniczeniach lokalnego rynku pracy oraz konieczności dostosowania się do obecnego i przyszłego rynku pracy z perspektywy lokalnej. Następnie Paweł Gątarski, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Strzyżowie omówił cechy jakie powinien posiadać dobry przedsiębiorca. Wskazał również na narzędzie diagnostyczne jakim jest Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych, który pomaga określić predyspozycje zawodowe m.in. pod kątem przedsiębiorczości. Z kolei o zakładaniu
i finansowaniu własnej firmy opowiedział Krzysztof Kut, Lider Klubu Pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Strzyżowie. W formie prezentacji przedstawił poszczególne etapy zakładania własnej działalności oraz źródła pozyskiwania środków na jej rozpoczęcie. Podał także kryteria oceny wniosku o przyznanie dofinansowania z Funduszu Pracy. Podsumowaniem konferencji było wystąpienie lokalnego przedsiębiorcy Michała Kuta, który opowiedział z własnego doświadczenia m.in. o plusach i minusach prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Organizatorami konferencji byli: Podkarpacka Wojewódzka Komenda OHP
w Rzeszowie, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie, Ośrodek Szkolenia Zawodowego i Punkt Pośrednictwa Pracy w Strzyżowie.
Autor tekstu: Urszula Drogoń
23.10.2013