XII Warsztaty przekładowe na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie

1 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XII warsztatach przekładowych w Zakładzie Filologii Angielskiej na PANS w Krośnie. W warsztatach wzięło udział 5 uczniów z klasy 3D i 2 uczennice z klasy 3C. Uczelnia przygotowała bardzo bogaty program zajęć dla studentów i uczniów szkół średnich, które odbywały się pod hasłem: „Fantastyczny świat tłumaczeń”. Warsztaty rozpoczęły się wykładem Dave’a French’a, autora przekładów książek Andrzeja Sapkowskiego, twórcy postaci Wiedźmina i wielu innych znanych dzieł z gatunku fantasy. Pan French opowiedział nam jak zaczęła się jego przygoda z tłumaczeniami dzieł Sapkowskiego, zdradził nam tajniki pracy tłumacza i wyjaśnił na czym polega długi i skomplikowany proces tłumaczenia książek. Pan French wspomniał również o znajomości z Andrzejem Sapkowskim. W  dalszej części warsztatów uczniowie zostali podzieleni na grupy i uczestniczyli w różnego typu zajęciach praktycznych dotyczących zadań przekładowych, były to między innymi warsztaty na temat umiejętnego wykorzystania AI podczas tłumaczenia tekstów specjalistycznych, ćwiczenia tłumaczeniowe na podstawie fragmentów dzieł Sapkowskiego prowadzone przez Dave'a French’a oraz ćwiczeniach, na których uczniowie tłumaczyli z języka polskiego na język angielski teksty na temat mitycznych stworzeń obecnych w kulturze słowiańskiej. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo na temat pracy tłumacza, a na koniec wszyscy otrzymali dyplomy za uczestnictwo.
Z całą pewnością było to bardzo inspirujące doświadczenie dla miłośników nauki języka angielskiego i literatury Andrzeja Sapkowskiego. Kto wie może w przyszłości ktoś z naszych uczniów zajmie się pracą tłumacza, a może nawet przetłumaczy znaną książkę. Dziękujemy wykładowcom PANS za przygotowanie bogatej oferty warsztatów na bardzo wysokim poziomie i zaproszenie naszej młodzieży. W przyszłym roku też skorzystamy, miejsca dla naszych uczniów są już zabukowane.
Karina Zając