„Cabinet des Dr. Caligari”

Początkiem października w ramach Europejskiego Dnia Języków uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzeć na lekcjach języka niemieckiego klasyczny film niemy Roberta Wiene’a pt. „Gabinet doktora Caligari”. Film jest dostępny na stronie Instytutu Goethego w ramach cyklu „Kino gatunkowe”.
Nakręcona w 1920 roku produkcja rozgrywa się w miasteczku Hostenwall, gdzie trójka przyjaciół bierze udział w przedstawieniu tajemniczego doktora Caligari. Ekscentryk, w ramach pokazu, przebudza swoją atrakcję – lunatyka Cezara, który, zdaniem doktora, ma moc przewidywania przyszłości. Medium przepowiada jednemu z bohaterów śmierć i tej samej nocy dochodzi do zagadkowego morderstwa…

„Gabinet doktora Caligari” jest obrazem wywodzącym się z nurtu niemieckiego ekspresjonizmu – filmów skupionych na tworzeniu specyficznej, onirycznej atmosfery za pomocą nierealistycznej scenografii, pełnej dziwacznych kształtów i form oraz wprowadzaniu wątków fantastycznych.
Uznawany jest powszechnie za jeden z pierwszych w historii filmów grozy, zachwyca niesamowitym klimatem i nietypową estetyką. To film, który mimo swojego wieku wciąż hipnotyzuje. Projekcja filmu miała na celu wzbudzenie zainteresowania młodzieży kinem gatunkowym i była okazją do poszerzenia słownictwa ze względu na pojawiające się w filmie opisy sytuacji w języku niemieckim.

Katarzyna Rykała