Akademia z okzji Dnia Edukacji Narodowej

Tym razem piątkowe popołudnie było radosne nie tylko ze względu na świadomość zbliżającego się weekendu, ale również, a może przede wszystkim, dzięki uroczystej akademii zorganizowanej przez młodzież szkolną z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Były kwiaty i z serca płynące życzenia, ale także piękny program artystyczny przygotowany wraz ze szkolną grupą artystów przez Violettę Wietechę. Było wesoło, trochę nostalgicznie, ale również i historycznie, jako że w tym roku mija 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej. Słowem – cały wachlarz emocji, których mogliśmy doświadczyć, ale najlepiej chyba zapamiętaliśmy słowa z Kodeksu szkolnego przywołane ze sceny: „Nauczyciel każdy powinien być o tym przekonany, że od niego prawie wszystko w edukacji zawisło. Przymioty jego rozumu i serca wpłyną w rozum i serce uczniów. Trzeba nauczycielowi być filozofem, jaśnie widzieć rzeczy, znać grunt człowieka jego skłonności i namiętności. Trzeba być czułym, nienaruszonym, sprawiedliwym, gorliwym o dobro uczniów i dobro pospolite narodu ludzkiego”. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych potwierdzeń ważności pracy nauczyciela i jego fundamentalnej roli w społeczeństwie. Droga młodzieży, dziękujemy za piękną uroczystość, drodzy nauczyciele i pozostali pracownicy oświaty – jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
Mirsław Czarnik