Szkolne Narodowe Czytanie

To już kolejna edycja Narodowego Czytania, którą realizowaliśmy wspólnymi nauczycielsko-uczniowskimi siłami pod czujnym okiem Doroty Skury, nauczyciela bibliotekarza. Tym razem było to Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, a wybór tekstu Prezydent RP uzasadniał następująco: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”. Jak wypadło nasze ubiegłotygodniowe piątkowe czytanie? Jak zawsze, czyli świetnie, a doskonale bawili się zarówno lektorzy, jak i licznie zgromadzona w atrium publiczność.
Mirosław Czarnik