Szanowni Państwo, Rodzice uczniów strzyżowskiego LO

Gdy pisałem do Was w kwietniu, miałem wielką nadzieję, iż rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021 i sposób prowadzenia zajęć przebiegać będzie w sposób od lat znany, niemalże uświęcony tradycją. Spotkamy się uroczyście wszyscy 1 września, a następnie w kolejnych dniach zajmiemy się wyłącznie intensywną pracą dydaktyczną dla dobra uczniów, radości i satysfakcji Was – rodziców i chwały szkoły. Stało się jednak inaczej – epidemia wciąż trzyma się mocno, nic sobie nie robiąc z wysiłków naukowców i lekarzy zmierzających do jej wyeliminowania. Rok szkolny należy jednak zacząć: w zmienionym nieco rygorze sanitarnym, ale w sposób stacjonarny, w salach lekcyjnych, a nie tak, jak to czyniliśmy od marca, ucząc się przed ekranem komputera.
Sytuacja ta rodzi oczywiście obawy o bezpieczeństwo zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Ze swej strony dołożyłem wszelkich starań, by niebezpieczeństwo zakażenia w szkole zminimalizować, niemniej jednak wszyscy mamy świadomość, iż starania zarządzających szkołą w tym przypadku nie wystarczą – musimy wszyscy, włącznie z rodzicami i uczniami, podejść do obecnej sytuacji niezwykle odpowiedzialnie. Dlatego apeluję do Was – zapoznajcie się z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, które sukcesywnie pojawiać się będą na stronie internetowej szkoły – odwiedzajcie tę stronę, sprawdzajcie, co nowego się na niej pojawiło, będziemy starali się pomóc Wam w odpowiednim sanitarnie przygotowaniu Waszych dzieci do funkcjonowania w szkole. Jedno jest jednak pewne – najlepsze procedury nie zastąpią odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. Dlatego proszę – nie wysyłajcie dzieci z jakimikolwiek objawami chorobowymi do szkoły, uczulajcie je na konieczność zachowania higieny, zachowywania dystansu społecznego kiedy tylko będzie to możliwe i przede wszystkim wyposażcie je w odpowiednie akcesoria. Wytyczne skierowane do szkół nie nakładają na uczniów obowiązku przebywania w maseczkach, byłoby to zresztą uciążliwe. Będę jednakże wymagał, aby uczniowie zasłaniali nos i usta przynajmniej w czasie przerw, uważam też, iż bardzo wartościowym działaniem byłoby zaopatrzenie się przez uczniów w przyłbice, choćby takie, które zasłaniają usta i nos. Są wygodne w użytkowaniu, nie zmniejszają komfortu funkcjonowania, a przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa. Bądźmy odpowiedzialni!
Szanowni Państwo – życzę nam wszystkim, abyśmy każdy dzień zbliżającego roku szkolnego mogli w jego trakcie wspominać jedynie dobrze, bez żadnych trosk i zmartwień.
dr Mirosław Czarnik – dyrektor
25.08.2020