Baile Átha Cliath – Dublin

Zgłaszając się do projektu Erasmus plus nie wiedziałem, czy po pierwsze - dojdzie do skutku i po drugie – czy wybór będzie dobry. Projekt „wypalił” a wybór padł na „Zieloną Wyspę”, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Szkoła International House Dublin to jedna z sieci szkół w różnych krajach, o bardzo dobrym poziomie kształcenia, ze wspaniałą kadrą. Testy kompetencji na „wejściu” i weryfikacja zdobytej wiedzy co tydzień, nie pozostawiają wątpliwości „gdzie jesteś i czego potrzebujesz”. Od 9-tej do 17-tej z dwoma krótkimi przerwami możesz aktywnie uczestniczyć w zajęciach, kształcąc swoje umiejętności językowe i gramatyczne. Po obowiązkowych zajęciach lekcyjnych można uczestniczyć w „social programmes” każdego popołudnia, wycieczkach, spotkaniach integracyjnych, zajęciach dokształcających, dla każdego coś jest. Oczywiście w kontaktach w szkole obowiązuje język angielski, nawet jeżeli znamy inne języki i możemy się w nich porozumiewać to należy używać angielskiego. Codzienna konwersacja
i zajęcia językowe to duże kroki w kształceniu umiejętności językowych. Doskonalenie posługiwania się językiem angielskim na codzień, wymiana doświadczeń i wiedzy oraz praktyczne stosowanie słownictwa to sens samodoskonalenia. Poznanie nowych osób, kultur innych narodów, wymiana opinii i poglądów, pomaga spojrzeć na edukację z innych perspektyw. Dublin to międzynarodowe miasto studentów, wielu kultur, muzyki i swobody. To miasto, które żyje od rana do późna w nocy, gdzie spotkasz ludzi z całego świata i twardych Irlandczyków z krwi i kości. Oczywiście, na miejscu znajdziesz muzea, parki, kulturę, sztukę, puby i football - atmosfera na meczach wspaniała...prawie jak na narodowym. Warto przy tym zwrócić uwagę na niezwykle popularny i tradycyjny irlandzki gaelic football i hurling, którymi miejscowi są zafascynowani. Erasmus to świetny program, rozwijający wiele kompetencji, zarówno nauczycieli, jak i w przyszłości, mam nadzieję umiejętności naszych uczniów. Nasza szkoła idzie ciągle do przodu, wspólnie możemy tworzyć nową, najlepszą jakość.
Paweł Pelewicz
19.11.2017