Lekcja na otwartym sercu

Nauka biologii na poziomie rozszerzonym jest ściśle związana z zajęciami praktycznymi, dlatego w dniu 18.09.2017r. w pracowni biologicznej odbyła się wyjątkowa lekcja- preparacja serca świni. Dla uczestników zajęć, klasy 3c, była to świetna okazja, by obejrzeć dokładnie jak zbudowane jest serce świni – narząd bardzo podobny do ludzkiego. Sekcję przeprowadził Tomasz Leśniak – nasz absolwent, który ukończył profil biologiczno- chemiczny, a obecnie jest studentem drugiego roku medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz bardzo szczegółowego przedstawienia tajników budowy i pracy serca, Tomek przybliżył też specyfikę swoich studiów i odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez uczniów. Zajęciom towarzyszyły niezapomniane wrażenia – w końcu dotknąć „żywej” zastawki, aorty, pnia płucnego, komór i przedsionków to nie to samo co uczyć się tylko z podręcznika. Wiedza teoretyczna zastosowana w praktyce zostawia zapewne trwalszy ślad pamięciowy. Zajęcia były okazją nie tylko zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce, ale też dla niektórych próbą wrażliwości. A może w którymś uczestniku obudzi się przyszły kardiochirurg…?
K.Ossowska
03.10.2017