19 marca gościliśmy w naszej szkole panią Annę Oliwińską-Wacko, z wykształcenia nauczycielkę języka polskiego a z zamiłowania poetkę i regionalistkę, pełniącą funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Kwartalnik Czudecki”. Pani Anna poprowadziła warsztaty dla uczennic z klasy I D – grupy dziennikarsko-medialnej oraz spotkała się z klasami humanistycznymi. Uczestniczka warsztatów dziennikarskich, Natalia, podzieliła się z nam swoimi wrażeniami z warsztatów: Było to niezwykle ciekawe wydarzenie, podczas którego mieliśmy okazję poznać kulisy pracy dziennikarza lokalnego. Pani Anna podzieliła się swoją historią – opowiedziała, jak zaczęła pracę w gazecie, co ją do tego skłoniło oraz zwróciła uwagę na wyzwania, którym musi sprostać w codziennej pracy. Spotkanie było bardzo inspirujące – nasz gość chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami i zachęcał nas do rozwijania własnych zainteresowań. Podczas spotkania omówiono także podstawowe zasady tworzenia artykułów, przeprowadzania wywiadów oraz pracy z informacją. Uczestniczki miały okazję wziąć udział w praktycznych ćwiczeniach, a także uzyskać cenne wskazówki dotyczące stylu tworzenia artykułów i rzetelności w dziennikarstwie.
Natomiast spotkanie autorskie z Anną Oliwińską-Wacko, które odbyło się w auli szkolnej, było doskonałą okazją do zapoznania się z jej twórczością oraz refleksją nad historią i kulturą regionu czudeckiego. Pretekstem do wizyty w naszej szkole stało się wydanie przez autorkę książki pt. „Czudec w legendach i opowieściach”, zilustrowanej przepięknie przez znanego rysownika Surena Vardaniana. Pisarka ze swadą opowiadała o swoich poszukiwaniach bohaterów do nowej książki; jak się okazuje, znalazła ich w opowieściach rodzinnych i w trakcie spacerów po cmentarzu! Specyficzną lekcję historii uczniowie otrzymali przy prezentacji książki „I szedł na święte kraju werbowanie… Opowieść o żołnierzu Józefie Gwoździańskim z Kożuchowa”, która opowiada o długim poszukiwaniu prochów wujka autorki, poległego we wrześniu 1939 roku. Nasz gość opowiedział także o swoich czterech wydanych tomikach wierszy: „Codzienność” (1999), „Taki los” (2000), „Słowa dla Matki” (2007) i „Zamyślenia” (2017) oraz wartościowych publikacjach historycznych: trzytomowych „Dziejach Czudca” czy opracowaniu „Czudec – dziedzictwo wiary” (2002). Nie zabrakło także informacji o wielu zdobytych nagrodach, np. w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej (Zakopane 2015) oraz Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Jego myśli, nasze słowa” (Rzeszów 2015). Dodatkowo po spotkaniu odbyła się miła rozmowa z wychowankami naszego gościa ze szkoły podstawowej w Czudcu, aktualnie naszymi uczennicami.
Spotkanie odbyło się z okazji Światowego Dnia Poezji oraz w ramach promocji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, z którego uzyskaliśmy dofinansowanie na zakup książek.
