II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniu 29 września odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa ,,Jakość życia w Bio-, Tech- i Ekosystemach” poświęcona twórczości Profesora Franciszka Chrapkiewicza – Chepeville’a Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestnikami konferencji byli uczniowie klasy 2D wraz z opiekunami oraz liczni zaproszeni goście.
Zafascynowani tematem, który jest nam bliski w związku z profilem, wsiedliśmy do busa i o godzinie 7:35 ruszyliśmy w drogę na Wydział Biologiczno-Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Na miejscu udaliśmy się do rejestracji, gdzie dostaliśmy upominki. Od razu udzieliła nam się poważna naukowa atmosfera. O godzinie 9:15 rozpoczęła się konferencja, którą otworzył Rektor URz prof. Sylwester Czopek. Jednym z prelegentów był również burmistrz Strzyżowa Pan Mariusz Kawa. Podczas konferencji poznaliśmy między innymi życiorys profesora Chrapkiewicza, światowej sławy biochemika. Pan Profesor urodził się w Godowej i jest absolwentem naszej szkoły. Ze skupieniem wysłuchaliśmy wystąpień zaproszonych gości. Następnie zarządzono przerwę na kawę i poczęstunek. Szczęśliwi częstowaliśmy się smakołykami i napojami, które zagwarantowali nam organizatorzy konferencji.
Po przerwie rozpoczęła się Sesja Plenarna, podczas której wysłuchaliśmy kilku interesujących wykładów, dlatego mogliśmy się poczuć jak prawdziwi naukowcy. Dwa wykłady prowadzone były w języku angielskim: ,,The expanding variety of roles played by tRNAs and tRNA-like molecules” i ,,Oxidative stress in diseases – cause or effect?”.
Po wszystkim o godzinie 13:50 ruszyliśmy w drogę do domu.
Mariola Synowiecka
Małgorzata Woźnicka