Uczyć się przez doświadczenie/doświadczanie

7 marca w Sandomierzu odbędą się Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Poprowadzą je fizycy z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. W programie są wykłady wprowadzające do fizyki cząstek elementarnych, samodzielna analiza danych doświadczalnych z eksperymentu przy akceleratorze LHC oraz podsumowująca telekonferencja z  fizykami z CERN.
Uczniowie zainteresowani fizyką współczesną, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach proszeni są o kontakt z p. M. Rybczyk.

Podtrzymując dobrą tradycję, kontynuujemy współpracę z Wyższymi Uczelniami
co sprzyja rozwijaniu umiejętności badawczych, komunikacyjnych.
5 grudnia oraz 11 stycznia, grupa uczniów z klas IIA i B uczestniczyła w warsztatach laboratoryjnych z fizyki na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. W trakcie sobotnich zajęć, wykorzystując odpowiednią bazę techniczną, uczniowie wdrażają się do pracy laboratoryjnej oraz opracowania wyników pomiarów doświadczalnych.
W grudniu odwiedziliśmy Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Uczniowie klas IA, II A, B zwiedzali wybrane laboratoria: Pracownie badań skażeń radioaktywnych, Laboratorium ekspertyz radiometrycznych, zapoznając się ze sposobami pomiarów promieniowania jądrowego. W Zakładzie Badań Magnetycznych wykonywali doświadczenia prowadzące do skroplenia gazów, lewitacji nadprzewodnika wysokotemperaturowego.
W Centrum Cyklotronowym Bronowice prowadzone są eksperymenty z zakresu fizyki jądrowej, fizyki medycznej, dozymetrii, mikrodozymetrii, radiobiologii oraz inżynierii materiałowej. CCB zajmujemy się zastosowaniem cyklotronów w badaniach naukowych i radioterapii nowotworów.

Doświadczyliśmy niecodziennych wrażeń uczestnicząc w spotkaniu z ks. prof. Michałem Hellerem oraz prof. Krzysztofem Zanussim, zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wykład ks. prof. Hellera dotyczył powstania Wszechświata i został zatytułowany „Kosmiczny Dramat. Mój prywatny scenariusz”. Po zakończeniu wykładu miała miejsce dyskusja między ks. prof. Hellerem a prof. Zanussim, m.in. o tym jak można w kontekście racjonalności świata tłumaczyć możliwość działania modlitwy, interwencji Boga. Poruszyli również kwestię niepokojącego narastania we współczesnym świecie irracjonalności. Dyskutowali także nad problemem cudów oraz sposobem zero-jedynkowego rozumowania świata.
Marta Rybczyk
29.01.2016