Używkom mówimy NIE- debata społeczna.

25 listopada w Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie odbyła się debata społeczna pod hasłem „Używkom mówimy NIE”.
Debata była elementem naszych działań profilaktycznych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu - „Szkoła wolna od dopalaczy”. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za działania edukacyjne wobec młodzieży naszego powiatu, dyrektorzy szkół, pedagodzy wraz z uczniami Gimnazjum Publicznego w Strzyżowie, Zespołu Szkół w Czudcu, Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie. Podczas spotkania prelekcję dla  uczniów nt. szkodliwości i skutków stosowania dopalaczy wygłosili: lekarz Pan A. Włodyka, pedagog Pani K. Majewska- Żydzik, podkomisarz Pani K. Ciuba.
W dalszej części debaty zespoły zadaniowe wypracowały propozycję rozwiązań o charakterze profilaktycznym, które mogą być wskazówkami , sugestiami dla realizujących profilaktykę uzależnień w zakresie stosowania przez młodzież środków psychoaktywnych w tym dopalaczy.
Uczniowie, przedstawiciele różnych szkół, zaprezentowali zebranym przygotowane scenki obrazujące sztukę odmawiania występując na szkolnej scenie, zaś uczniowie klasy 1C przedstawili krótki materiał filmowy obrazujący wyniki sondy ulicznej prowadzonej wśród mieszkańców Strzyżowa.
Debata była okazją do wręczenia nagród dla uczestników konkursów profilaktycznych towarzyszących akcji. Nagrody ufundowane przez Burmistrza miasta Strzyżowa otrzymali uczniowie, którzy wykonali prace w konkursie na plakat oraz krótką formę literacką- wiersz. Nagrodzona została również ciekawa instalacja przestrzenna w postaci haseł profilaktycznych stanowiąca oprawę wizualną przedsięwzięcia. Autorami pomysłu byli uczniowie klasy 1C i 1E Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie.
Uzupełnieniem działań profilaktycznych były zajęcia edukacyjne dla rodziców. Podczas spotkania wywiadowczego rodzice wysłuchali prelekcji na temat zagrożeń wynikających ze stosowania środków psychoaktywnych w tym dopalaczy.
I.Nowicka
27.11.2015