Wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nasza szkoła dostała zaproszenie na uczestnictwo w wykładach na Uniwersytecie Jagielońskim na wydziale przyrodniczym. Wybrali się na nie uczniowie klas o rozszerzonym profilu geograficznym, którzy w przyszłości planują tam studiować. Głównym tematem wykładu była kartografia i astronomia. Celem edukacyjnym na tej wycieczce nie były tylko wykłady ale było też zwiedzanie Krakowa oraz poznanie jego historii. Cofnęliśmy się do lat kiedy nie było tak rozwiniętej cywilizacji, a na małym rynku w Krakowie odbywał się targ, był to wprawdzie wytwór naszej wyobraźni ale jakże sympatyczny.
Po zwiedzaniu tak pięknego miasta udaliśmy się na uniwersytet gdzie tam zobaczyliśmy sale wykładowe. Wykłady dotyczyły głownie przygotowania do matury miały też na celu dać dobry start na studia, rozwiązywaliśmy zadania różnej skali trudności. Początki wykładu dotyczyły mapy ale też wszelakich rzeczy jakich z nią są związane czyli skala, plan, szkic oraz siatki kartograficzne. Drugą cześć wykładu składała się z astronomii co się z tym wiąże wszelakie ruchy ziemi poczynając od obrotowego, obiegowego oraz wspomnieli tez o nowo odkrytym ruchu precesyjnym. Zostały nam również przypomniane wiadomości o Strefach ziemi oraz zmianie czasu. Po zakończonych wykładach powróciliśmy jakże szczęśliwi i wzbogaceni o nowe doświadczenia do naszych domów.
Daria Matłosz 2A
05.11.2015