Sentymentalna podróż Profesora

W miniony piątek (16. października 2015r.) gościliśmy w naszej szkole znamienitych gości; profesora Eugeniusza Sąsiadka (emerytowany profesor zwyczajny - prowadzi nadal zajęcia dydaktyczne w dwóch akademiach muzycznych: we Wrocławiu i w Katowicach), dra Jacka Ścibora (wykładowca w PSM im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu) oraz mgra Andrzeja Szypułę (prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej).
Radość nasza była tym większa, że jednym z nich okazał się absolwent naszej szkoły profesor Sąsiadek. A oto kilka zdań przybliżających sylwetkę tego znakomitego gościa.
Profesor Eugeniusz Sąsiadek to wyjątkowy pedagog, śpiewak i działacz kulturalny, dziś nestor wrocławskiej AM, urodził się w  1929 r. w Żyrawie pod Lwowem. Gimnazjum Ogólnokształcące ukończył w Strzyżowie w 1946r. A oto jak wspomina swoją edukację w strzyżowskim gimnazjum: z perspektywy czasu oceniam bardzo pozytywnie kwalifikacje kadry nauczycielskiej(…).Mówiło się, że kilku z nich to nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Efekty mojej edukacji strzyżowskiej były dobre;- na świadectwach końcowych zarówno w roku szkolnym 1944/45, jak i 1945/46 widnieją wyłącznie oceny bardzo dobre. Dodam, że dyrektorem szkoły i nauczycielką matematyki była w tym czasie Pani Anna Hajduk.
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego (kierunek: matematyka), Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu oraz Conservatorio di Santa Cecilia w Rzymie. Od 1960 r. związany z AM, przebył wszystkie szczeble akademickiej kariery, od asystenta – po profesora zwyczajnego sztuki muzycznej w zakresie wokalistyki. Wielokrotnie na stanowisku kierownika katedr, dziekana, prorektora i rektora. W polskiej kulturze zapisał się jako pierwszy i przez wiele lat jedyny polski tenor altowy, solista i współuczestnik pionierskiej działalności na polu muzyki dawnej takich zespołów, jak Capella Bydgostiensis, Capella Cracoviensis, Fistulatores et Tubicinatores Varsovienses, a także własnego założonego w AM Zespołu Muzyki Dawnej Complesso di Musica Antica. Przez wiele lat niezwykle aktywny w ramach Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Także założyciel i prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, inicjator i organizator niezliczonych przedsięwzięć, takich jak: doroczne sesje naukowe i kursy w ramach Międzynarodowych Festiwali Oratoryjno-Kantatowych Wratislavia Cantans, wakacyjne i zimowe kursy oraz konkursy wokalne.

Koncertował we wszystkich większych ośrodkach muzycznych Polski, w wielu krajach Europy, a także w Australii i Kanadzie. Wystąpił łącznie w ponad 3000 koncertach, audycjach radiowych i telewizyjnych. Nagrał 19 płyt. W latach 1982–1984 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Opery we Wrocławiu. Wykształcił wielu znanych solistów, laureatów konkursów wokalnych ogólnopolskich i międzynarodowych (łącznie ponad 80 nagród i wyróżnień). Jest autorem ponad 50 prac naukowych.
/Opracowano na podstawie „Dwa lata w Połomi 1944-1946”- Barbizon Wiśniowski oraz strony www.Festiwal Moniuszkowski/
Z. Zając
19.10.2015