Angielski na żywo

LO w Strzyżowie - szkoła współpracująca z native speakerami

Chyba nikogo nie trzeba już dziś przekonywać, jak ważny w nauce języka obcego jest kontakt z żywym językiem oraz jego rodzimym użytkownikiem. Nic nie pomaga tak skutecznie przełamywać bariery strachu przed mówieniem w języku obcym, jak swobodna konwersacja z native speakerem. Lekcje prowadzone w obecności native speakera nabierają cech autentyczności i w naturalny sposób wciągają w komunikację w języku obcym. Stanowią mocny środek motywujący do nauki języka obcego nadając jej sens poprzez uświadomienie sobie faktu, że jesteśmy w stanie skutecznie komunikować się, rozumieć i być rozumianym przez rodzimego użytkownika języka, którego uczymy się w szkole.
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat liceum strzyżowskie gościło na lekcjach, spotkaniach i warsztatach filmowo- językowych wielu Brytyjczyków i Amerykanów. Pierwszymi native speakerami goszczącymi w naszej auli byli Amerykanie, profesor historii ekonomii na Uniwersytecie Bostońskim John Brown i towarzyszący mu ekonomista Tom Regan. Absolwenci z pewnością pamiętają też wizyty czarnoskórego Nigeryjczyka, Sundaya Afonya czy Grahama Blunta, Brytyjczyka z Manchesteru, który obok Davida Duffy był gościem na naszej imprezie muzyczno-językowej w czerwcu 2012r.
Niezapomniany Amerykanin z Teksasu, Bob Renaud na zasadzie woluntariatu przeprowadził wspólnie ze mną około 100 lekcji metodą tandemową. Wielokrotnie już gościliśmy w naszej szkole na lekcjach, warsztatach filmowo-językowych i imprezach muzycznych mieszkającego w Strzyżowie od kilku lat Brytyjczyka Davida Duffy. Dwa lata temu pochodząca z Oxfordu profesjonalna aktorka, instruktorka ruchu scenicznego i nauczycielka języka angielskiego, George Dean poprowadziła dla uczniów naszej szkoły cykl zajęć z dramy w języku angielskim. W warsztatach uczestniczyli angielskojęzyczni synowie George, Kayo i Elias oraz angielskojęzyczna NasimLuczaj, nastolatka narodowości polsko-brytyjskiej. Od kilku lat uczniowie mają też stały kontakt z państwem Dorotą i Stephenem Cooperami, którzy bardzo chętnie uczestniczą we wszelkich imprezach językowych organizowanych w strzyżowskim liceum. Wszystkim naszym gościom jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że byli z nami.
Nie jest zatem przypadkiem, że w poniedziałek 14 września, na moje zaproszenie po raz kolejny w lekcjach języka angielskiego jako woluntariusz wziął udział niezawodny Stephen Cooper, który wspólnie ze mną prowadził lekcje konwersacji w klasach 1B, 1D i 2E - w grupie realizującej program rozszerzony z języka angielskiego. Jak zwykle, również i tym razem nie brakowało emocji, ponieważ rozmowa dotyczyła tematów bliskich uczniom oraz aktualnych wydarzeń. Każdą lekcję kończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy Stephenowi za poświęcony czas i prosimy o więcej.
Barbara Leśniak, nauczyciel języka angielskiego w LO Strzyżów
30.09.2015