Wyprawy w wielki świat nauki

pokazy na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz warsztaty biotechnologiczne na URZ

Uczniowie naszej szkoły mają co roku okazję uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach, pokazach, warsztatach naukowych z dziedziny biologii i chemii. W tym roku w ramach wypraw w ten wielki świat nauki mieliśmy okazję uczestniczyć w „Spotkaniu z Ciekawą Chemią” na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz po raz kolejny w Warsztatach Biotechnologicznych na Uniwersytecie Rzeszowskim. W dniu 3 kwietnia grupa uczniów z klas Ic IIb i IIc pod opieką Pań: Małgorzaty Gągorowskiej, Małgorzaty Woźnickiej, Krystyny Mazur ,Doroty Skury oraz Katarzyny Rokity, brała udział w pokazach doświadczeń chemicznych przeznaczonych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zatytułowanych „Spotkanie z Ciekawą Chemią” a organizowanych przez Wydział Chemii UJ w Krakowie.

Podczas ponad półtoragodzinnych pokazów mogliśmy zobaczyć bardzo wiele ciekawych eksperymentów, wysłuchać ich wytłumaczenia od strony ściśle naukowej a także dowiedzieć się o wielu nowych zagadnieniach. Wiele doświadczeń znane nam było wprawdzie z lekcji chemii, ale część z nich – widzieliśmy po raz pierwszy i trzeba przyznać, iż wywarły na nas bardzo duże wrażenie. Wśród doświadczeń zaprezentowanych przez pracowników naukowych Wydziału Chemii UJ znalazły się m.in. wulkan chemiczny, otrzymywanie piany w reakcji perhydrolu z jodkiem potasu, znicz olimpijski, ognie bengalskie, węże faraona, otrzymywanie złota i srebra, lokomotywa chemiczna oraz zegar jodowy. W czasie pokazów mieliśmy okazję podziwiać efektowne reakcje wybuchowe, reakcje zmian barwy, samozapłony, a nawet reakcje z udziałem popularnych żelków ! Mogliśmy także prześledzić przebieg reakcji bez- i z udziałem katalizatora oraz zbadać wpływ stężenia substratów na intensywność reakcji chemicznej. Była to dla nas niezwykle interesująca i cenna lekcja chemii, z której wyniesiemy nie tylko nowo nabytą wiedzę i niezapomniane wspomnienia, ale także inspiracje do szkolnych eksperymentów w pracowni chemicznej.

Nieco ponad miesiąc później, bo 14 maja, 40 osobowa grupa uczniów z klas IC i IIC o profilu biologiczno-chemicznym pod opieką nauczycieli : Kazimiery Ossowskiej, Krystyny Mazur oraz Małgorzaty Gągorowskiej brała udział w Warsztatach Biotechnologicznych organizowanych przez Pozawydziałowy Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Najpierw gościliśmy w Kolbuszowej gdzie po wysłuchaniu kilku słów o działaniach i osiągnięciach Instytutu Biotechnologii i Nauk Podstawowych UR wygłoszonych przez koordynatora warsztatów – Pana mgr Bartosza Jagusztyna, uczestniczyliśmy w zajęciach z chromatografii bibułowej, bioreaktorów i mikrobiologii. Mieliśmy okazję zakładać, poznając specyfikę pracy w komorze laminarnej, hodowle roślinne na szalkach Petriego wspólnie z goszczącą jakiś czas temu w naszym liceum a więc znaną nam już – Panią dr Aleksandrą Kwiatkowską, która w ramach „Uniwersyteckiego Portalu Wiedzy” wygłosiła u nas wykład na temat „Czym jest GMO- czy świat może być lepszy dzięki inżynierii genetycznej”. Ponadto oglądaliśmy i sami wykonywaliśmy ciekawe doświadczenia chemiczne, wśród których znalazły się m.in. chemiczny ogród, lustro srebrowe, sztuczna krew, znikający styropian, pasta słonia, lokomotywa i ciecz nienewtonowska.

Podzieleni na mniejsze grupki, pracowaliśmy przy mikroskopach, przygotowywaliśmy roztwory o odpowiednich stężeniach z wykorzystaniem nowoczesnych pipet automatycznych oraz barwiliśmy bakterie metodą Gramma. Następnie udaliśmy się do Werynii, gdzie w niezwykłej aurze zabytkowego Pałacu Tyszkiewiczów uczestniczyliśmy w dalszej części warsztatów. W tym miejscu braliśmy udział w bardzo interesujących zajęciach z genetyki roślin, ekotoksykologii oraz fizjologii zwierząt. Przy okazji mogliśmy widzieć „w akcji” karaczany wielkoskrzydłe i ślimaki afrykańskie. Pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego opowiadali nam o przeprowadzanych tutaj badaniach, ich metodach i celach. Mogliśmy zobaczyć miejsca, w których przeprowadza się owe eksperymenty, poletka doświadczalne, a także obserwować świniodziki. Bardzo dużym zainteresowaniem z naszej strony cieszyło się także badanie grup krwi, podczas którego od niektórych z nas pobrano krew, którą następnie dodawano do odpowiedniej surowicy wzorcowej i obserwowano czy zaszła aglutynacja. Na koniec braliśmy udział w pokazach doświadczeń chemicznych, podczas których nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy.

Wróciliśmy do domów z bagażem nowych doświadczeń oraz wiedzy z dziedziny niezwykle interesującej i różnorodnej gałęzi biologii jaką jest biotechnologia. Cieszymy się, iż mamy okazję brać udział w tego rodzaju wydarzeniach, które są dla nas wspaniałymi lekcjami biologii i chemii. Każde tego rodzaju spotkanie z wielkim światem nauki pozwala nam wykraczać poza szkolne podręczniki i zdobywać doświadczenie, które z pewnością przyda nam się w przyszłości. Jednocześnie dziękujemy naszym nauczycielom za trud włożony w organizowanie tych wyjątkowo ciekawych i niezapomnianych wycieczek naukowych.
Łukasz Żydzik kl. 2c
28.05.2014