Prezentacje naszych uczniów

podczas Podkarpackiego Festiwalu Nauki i Techniki

W dniach 13-14.05.2014 r. uczestniczyliśmy w Podkarpackim Festiwalu Nauki i Techniki, który odbywał się w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Dobrzechowie. W myśl przewodniego hasła „Nauka nie musi być nudna” zaprezentowaliśmy pokazy z zakresu fizyki, które wzbudziły duże zainteresowanie.

Na naszym stanowisku znajdowały się zabawki fizyczne wykonane przez uczniów naszej szkoły prezentujące lustro nieskończoności, łóżko fakira, skarbonkę iluzjonisty, lewitujące koło baloników. Powszechną uwagę zwróciły niezwykłe ciecze, wśród których znajdowała się ciecz nieniutonowska, która czasami zachowuje się jak ciecz a czasami jak ciało stałe np. pod wpływem drgań membrany głośnika przyjmuje kształt ameby. Wykorzystując super lepką ciecz zaprezentowaliśmy efekt Weisenberga, czyli wspinanie się cieczy na obracającym się pręcie. Duże wrażenie na publiczności wywarły doświadczenia z wykorzystaniem suchego lodu oraz dryfujące w otchłani bańki mydlane. Atrakcją okazał się słup piany podpalany na  ręce.
Wiele osób było chętnych do wspólnego eksperymentowania, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Profesjonalna współpraca z publicznością była możliwa dzięki zaangażowaniu uczniów klasy II A, grupa matematyczno – fizyczna : Małgorzaty Adamczyk, Iwony Jeleń, Sylwii Wiklińskiej, Piotra Karasia, Macieja Szurleja, Rafała Gazdy, Mateusza Fiołka oraz w drugim dniu absolwentki Moniki Nowickiej, pod opieką Reginy Pelczar i Marty Rybczyk.
16.05.2014