Dzień Hakowicza !

Po raz pierwszy w naszej szkole.

Jak wiadomo 4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem , a dla zespołów Lymphoma i Hakowicze zaangażowanych w ogólnopolski projekt „Mam Haka na Raka” to Dzień Hakowicza. Jego celem jest kulminacja działań promujących profilaktykę nowotworową.Z tej okazji nasza szkoła przybrała inny wygląd, niż na co dzień.
Na korytarzach pojawiły się kartki zawierające informacje dotyczące onkoprofilaktyki. Na auli zorganizowano też wystawę prac plastycznych uczniów biorących udział w konkursie poświęconym profilaktyce raka (pt. „Zdążyć przed rakiem”). Na długiej przerwie wybuchy pękających balonów opatrzonych hasłami profilaktycznymi zwróciły uwagę wszystkich na znaczenie profilaktyki chłoniaka. Młodzież działającą w ramach projektu po raz kolejny wykazała się pomysłowością i  ogromnym zaangażowaniem. Rozdawano ulotki informujące o znaczeniu profilaktyki w zapobieganiu nowotworom, zachęcając do aktywnego wypoczynku i udziału w Rajdzie narciarsko-pieszym w najbliższą sobotę. Po dzwonku na lekcje czwartą cała społeczność szkolna wysłuchała przez radiowęzeł krótkiej prelekcji jednego z członków grupy Lymphoma na temat nowotworów układu limfatycznego – chłoniaków.
    Kolejna atrakcją tego dnia było spotkanie uczniów w auli z lekarzem, specjalistą medycyny ratunkowej, kierownikiem Pogotowia Ratunkowego w Strzyżowie, panem Andrzejem Włodyką. Pan doktor w sposób zwięzły i obrazowy przedstawił problematykę najczęstszych chorób nowotworowych i zachęcał do stosowania zasad profilaktyki: badań , odpowiedniej diety i uprawiania sportu. Zainteresowanie wykładem było ogromne, pomimo tego że wzięli w nim udział uczniowie aż 6 klas, wszyscy słuchali go z uwagą. Po wykładzie doktor odpowiedział na pytania o możliwości leczenia nowotworów i perspektywy rozwoju nowych metod. Niestety zabrakło czasu na więcej pytań.
Podsumowując: PROFILAKTYKA – to na raka najlepsza taktyka.
I to jest hasło działań młodzieży w dniu 4 lutego.
Artykuł Tomasza Leśniaka
Posłuchaj audycji z udziałem naszych uczniów w Polskim Radiu Rzeszów
Fanpage grupy: "Hakowicze"

Opiekunowie zespołów:
B. Modliszewska, K. Ossowska, D. Skura

Sponsorzy działań:
BURMISTRZ STRZYŻOWA, CZASOPISMO WAGA I MIECZ, PARAFIA RZYM-KAT STRZYŻÓW FARA MIDAS REKLAMY
K.Ossowska
05.02.2014