Zajęcia z kryminalistyki

Daktyloskopia, mechanoskopia, traseologia czy balistyka... Dla większości osób te określenia to „czarna magia”, ale nie dla uczniów, którzy wzięli udział w zajęciach z kryminalistyki organizowanych w ramach IV edycji projektu „Młody Nobel” w naszej szkole. W ramach tej kampanii edukacyjnej dowiadujemy się, że nauki ścisłe są fascynujące!
W sali panuje mrok, dookoła leżą porozrzucane różne, z pozoru nie powiązane ze sobą przedmioty, a to wszystko ogrodzone taśmą policyjną. Scena rodem z dobrego kryminału...
Właśnie w takiej scenerii odbyły się zajęcia. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak zabezpieczyć ślady na miejscu zbrodni. Następnie sala zamieniła się w policyjne laboratorium, w którym licealiści mogli sami ściągnąć odciski palców ze szklanki i kartki, po czym sami oddali swoje odciski do porównania na specjalnej karcie.
Na zakończenie zajęć uczniowie dowiedzieli się co nieco o pułapkach kryminalistycznych. Dzięki specjalnej lampie ultrafioletowej uczniowie mogli zobaczyć rzeczy, których nie widać „gołym okiem”. Zobaczyliśmy jak można oznaczyć pieniądze specjalnymi flamastrami, a także proszkiem znakującym UV. Po opyleniu przedmiotu takim proszkiem, ręce osoby, która go dotknie świecą się na zielono pod lampą ultrafioletową, w ten sposób łatwo odnajdziemy skradzione pieniądze lub rzeczy wartościowe.
Mamy nadzieję, ze poznane techniki nie przydadzą się nam w szkole i w życiu, ale zajęcia zrobiły na uczniach duże wrażenie i kto wie, może któryś z nich w przyszłości zdecyduje się na pracę w laboratorium kryminalistycznym?
06.12.2013