Warsztaty pokazowe dla licealistów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dnia 18 kwietnia 2013 r. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z panią prof. Kazimierą Ossowską miała okazję uczestniczyć w III Konferencji Studenckiej pn. „Biotechnologia w nano – wymiarze”, organizowanej przez Koło Naukowe „Bio-Tech” oraz Samorząd Studentów Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konferencja odbywała się w zabytkowym Pałacu Tyszkiewiczów w Weryni k. Kolbuszowej, gdzie mieści się Pozawydziałowy Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Już na samym początku, po wysłuchaniu pierwszego tego dnia wykładu na temat „Bio–nano–włókna z polimerów odnawialnych”, odczuliśmy naukową atmosferę konferencji. Następnie udaliśmy się na warsztaty pokazowe. Na pierwszym z nich, zatytułowanym „Ciekawy świat enzymów” mogliśmy zobaczyć serię doświadczeń dotyczących enzymów. Oprócz przypatrywania się doświadczeniom wykonywanym przez studentów, sami także mogliśmy wziąć w nich czynny udział – niektórzy uczyli się posługiwać pipetą automatyczną, inni pomagali w przygotowywaniu rekwizytów do doświadczeń, podczas gdy jeszcze inni dostarczali materiału do badań w postaci swojej śliny… Na kolejnym pokazie mieliśmy okazję samodzielnie zakładać hodowlę tkankową in vitro. Studentki objaśniły nam metody zakładania takiej hodowli i pokazały sprzęt laboratoryjny, po czym mogliśmy przystępować do pobierania materiału biologicznego, którym w pierwszym przypadku była rosiczka, a drugim fragment świńskiego ucha.
Później pobrany materiał obmywaliśmy w różnego rodzaju roztworach, a na końcu umieszczaliśmy na specjalnej pożywce. Następnie zobaczyliśmy jak przebiega izolacja DNA. Dowiedzieliśmy się także wiele o sposobie przeprowadzania łańcuchowej rekcji polimerazy (PCR), która jest wykorzystywana m.in. w kryminalistyce, diagnostyce chorób czy identyfikacji osób. Pokazano nam jak przeprowadza się reakcję i jakich czynników trzeba do niej użyć.
Zobaczyliśmy i sami użyliśmy także termocyklera – urządzenie w którym przeprowadza się PCR. Przeprowadzający doświadczenia studenci aktywnie odpowiadali na nasze pytania, każdy więc mógł zapytać o interesujące go zagadnienie i rozwiać wszelkie wątpliwości natury biotechnologicznej . Bardzo dużym zainteresowaniem z naszej strony cieszyło się także badanie grup krwi, podczas którego od niektórych z nas pobrano krew, którą następnie dodawano do odpowiedniej surowicy wzorcowej i obserwowano czy zaszła aglutynacja. Przedstawione przez nas grupy krwi okazały się zgodne z wynikami. Ostatnie doświadczenia dotyczyły technik kolorymetrycznych i fluorescencyjnych – zobaczyliśmy tutaj m.in. takie doświadczenia jak lawa, burza w probówce, gumowe jajko, pasta słonia czy próbę lustra srebrnego, którą przeprowadzaliśmy samodzielnie i której „efekty”, osadzone na ściankach probówki dostaliśmy w prezencie. Tutaj także przeprowadzaliśmy elektroforezę – po pokazaniu nam przez jednego ze studentów w jaki sposób należy ją przygotować, przekonaliśmy się, iż wymaga to dużej precyzji.
Jak na prawdziwych badaczy – naukowców przystało nie zraziło nas to, wręcz przeciwnie – wielu z nas próbowało swoich sił w nakładaniu próbek w określone miejsca specjalnego żelu. Jednym wychodziło to lepiej, innym troszkę gorzej – wszystkim towarzyszył jednak uśmiech i zadowolenie. Na pamiątkę tych wydarzeń każdy z nas otrzymał certyfikat – zaświadczenie o uczestnictwie w warsztatach biologii molekularnej . Poczuliśmy w tym momencie ducha prawdziwej nauki… Tym radosnym akcentem zakończyły się bardzo ciekawe i przeprowadzane w niezwykle miłej i koleżeńskiej atmosferze warsztaty pokazowe. To nie był jednak koniec niespodzianek dzisiejszego dnia – po wyjściu na zewnątrz i przejściu kilkudziesięciu metrów mogliśmy już oglądać świniodziki.
Jak na miłośników biologii przystało – oglądaliśmy je z bardzo dużą ciekawością . Następną godzinę spędziliśmy na wsłuchiwaniu się w kolejne już dzisiejszego dnia wykłady i dyskusje, które dotyczyły m.in. zastosowania nanodiamentu w biologii i medycynie – i głoszone były przez specjalistów w dziedzinie nano-biotechnologii. Na tym zakończyła się nasz krótki, ale z pewnością bardzo interesujący wyjazd, któremu oprócz radosnej atmosfery towarzyszyła piękna, słoneczna wiosenna pogoda.
Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy jeszcze mieli okazję uczestniczyć w tego typu wydarzeniach, gdyż jest to bardzo dobry sposób łączenia wiedzy teoretycznej z wiedzą praktyczną. Dzięki niemu mogliśmy doświadczyć tego, co do tej pory oglądaliśmy tylko na stronach książki. Ponadto dowiedzieliśmy się wiele o możliwościach jakie stwarza m.in. nanomedycyna czy nanobiomateriały, a także otarliśmy się o niezwykle interesujący – wielki świat nauki.
Łukasz Żydzik – uczeń klasy Ic
04.05.2013