Fizyka w praktyce – zajęcia laboratoryjne w I Pracowni Fizycznej UJ

Powoli naszą tradycją stają się edukacyjne wycieczki do Krakowa, organizowane przez panią prof. Martę Rybczyk. W tym semestrze „fizycy” z klasy II B i III B wraz z opiekunami udali się na kolejny wyjazd o takim charakterze w piątek, 22 marca 2013 roku. Po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się na zorganizowane w tych dniach Małopolskie Targi Edukacyjne i Festiwal Zawodów. Dla maturzystów była to idealna okazja na podejmowanie ostatnich decyzji i rozmowy ze  studentami na temat warunków rekrutacji oraz samego przebiegu studiów.
Szczególnie bogatą ofertę wśród uczelni wyższych posiadał Uniwersytet Jagielloński, natomiast najwięcej atrakcji oferowały stoiska szkół zawodowych i techników. W targach brały udział również szkoły wyższe znajdujące się poza granicami naszego kraju – istniała możliwość poznania uczelni z Niemczech, Holandii i Ukrainy. Na tym ogromnym festiwalu zawodów gościliśmy OKOŁO dwie godziny. Każdy z nas wyszedł z ogromną ilością ulotek, broszur, a teraz uważnie je analizuje i staje przed jednym z najważniejszych wyborów w życiu. Po wyjściu z targów przejechaliśmy w okolice krakowskiego rynku, gdzie wypełniliśmy czas pozostający do rozpoczęcia się ćwiczeń.
Zajęcia laboratoryjne proponowane przez Instytut Fizyki UJ cieszą się dużym powodzeniem (pozostały wolne terminy w czerwcu), jednak Pracownicy I Pracowni wykazali się otwartością i dużym zaangażowaniem, gdyż zorganizowali dla nas dodatkowy termin. Podzieleni na cztery grupy rozpoczęliśmy wykonywanie doświadczeń z zakresu elektryczności i optyki. Z ich tematyką zapoznaliśmy się już wcześniej, co ułatwiało nam zadania. Pracując w dwuosobowych grupach pod kierunkiem doświadczonych pracowników Instytutu Fizyki, mieliśmy szansę wnikliwego spojrzenia w badany problem. Po dwóch godzinach ćwiczeń w laboratoriach wyszliśmy z budynku uniwersytetu i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Teraz czeka nas dokonanie analizy i opracowanie wyników, a także wyciągnięcie z nich odpowiednich wniosków.
Wyjazd ten był kolejną okazją do zgłębiania doświadczalnej strony fizyki, prowadzący zajęcia traktują nas jak przyszłych studentów co stwarza możliwość nie tylko zdobywania określonych umiejętności, ale również dojrzewania w naukowej atmosferze.
Warto dodać, że są to zajęcia nie tylko dla „orłów”, ale dla wszystkich, którzy mają w sobie pasję poznawania, chęć kształcenia się na najwyższym poziomie. Dla maturzystów była to ostatnia wycieczka o tym charakterze, jednak my drugoklasiści z niecierpliwością czekamy na kolejną taką okazję.
Monika Nowicka II B
05.04.2013