Turniej szachowy

Tegoroczne ferie zimowe uczniowie naszej szkoły rozpoczęli w niecodziennym stylu - dwadzieścia osób wzięło udział w organizowanym przez klasę IIB oraz pana Krzysztofa Dubiela turnieju szachowym. Było to pierwsze od długiego okresu czasu spotkanie o takim charakterze, a inicjatywa ta bardzo spodobała się uczestnikom.
Turniej rozpoczął się dnia 11 lutego 2013r. o godzinie 10.15 w auli liceum ogólnokształcącego. Do rywalizacji stanęło dziewiętnastu licealistów oraz jeden uczeń strzyżowskiego technikum, którzy mieli okazję zagrać również z panem Dubielem, nauczycielem historii. Spotkanie to trwało ponad cztery godziny i wymagało od uczestników wytężonego myślenia i umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika.
Sędzią, a zatem najważniejszą osobą turnieju był przesympatyczny pan Marian Bysiewicz, najbardziej znany sędzią szachowy na Podkarpaciu, międzynarodowy sędzia FIDE, który profesjonalnie prowadził to spotkanie, wyjaśniając zasady i pomagając uczniom. Gra odbyła się w systemie szwajcarskim (system gry, w którym pary dobrane są w miarę możliwości pod względem dotychczasowej zdobytej ilości punktów, dzięki czemu przeciwnicy są mniej więcej na tym samym poziomie), podczas siedmiu rund. Do rywalizacji stanęło 13 chłopców i niestety, tylko 6 dziewcząt. Czasami wyniki pojedynków poznawaliśmy bardzo szybko, najczęściej jednak była to zacięta walka, którą obserwowała reszta zgromadzonych na auli osób. Nawet osoby średnio znające się na grze w szachy były w stanie w szybkim tempie podnieść swoje umiejętności i grać na coraz wyższym poziomie. Z pewnością była to inna forma nauki i myślenia, niż ta, którą stosujemy podczas codziennych zajęć w szkole, jednak spowodowała, że wśród uczestników zapanowała zdrowa rywalizacja, a oni sami mogli podnosić swoje umiejętności. Uczestnicy turnieju w przerwach między rundami mogli liczyć słodycze i gorące napoje, przygotowane przez uczennice klasy IIB, które z pewnością pozwoliły zawodnikom zregenerować siły przed kolejnymi rozgrywkami. Nawet dla obserwatorów gra w szachy wydała być się pasjonująca, co być może zaowocuje kolejnym turniejem szachowym w przyszłym roku. Wsparciem służyła nam pani Marta Rybczyk, wychowawczyni klasy IIB oraz oczywiście pan Dubiel. Za pomoc przy organizacji dziękujemy również Michałowi Godkowi, ucz. klasy IIIC, a także pracownikom strzyżowskiego LO.

W turnieju brali udział:
- Iwona Gorzynik kl.IIB
- Izabela Szczygieł kl.IA

Na podium stanęli:
p. Krzysztof Dubiel (poza klasyfikacją)
1. Bartłomiej Moskal
2. Rafał Gazda
3. Piotr Przewoźnik

Mistrzynią szachów (najlepszą dziewczyną w ogólnym rankingu) została Monika Kuczek.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, drobne upominki i słodycze, natomiast zdobywcy pierwszych dwóch miejsc oraz mistrzyni szachów zasłużyli na nagrody książkowe i zniżki na pizzę w restauracji Mohito.
Szczególne podziękowania dla sponsorów turnieju:
Burmistrz Strzyżowa, Restauracja "Mohito", Cukiernicza Spółdzielnia "ROKSANA".

Serdeczne podziękowania należą się również wspaniałemu sędziemu, p.Marianowi Bysiewiczowi, który zgodził się na poprowadzenie naszego międzyszkolnego turnieju.
Mamy nadzieję, że udało nam się urozmaicić ferie co niektórych uczniów i liczymy na kolejne turnieje o coraz większej liczbie zawodników. :)

Klasa IIB
M.Nowicka