„Zbrodniarzem człowiek się rodzi czy zbrodniarzem człowiek się staje ?”

Dnia 31 stycznia w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta, prowadzona metodą „debaty oxfordzkiej” na temat : „Zbrodniarzem człowiek się rodzi czy zbrodniarzem człowiek się staje ?” inspirowana historią Makbeta. Debatę przygotowali uczniowie klasy I „c” wraz z panią prof. Violettą Wietechą, którzy do wspólnych rozważań zaprosili uczniów klasy III „d” strzyżowskiego gimnazjum oraz Panią dyrektor Zofię Zając i wych. kl. Panią prof. Małgorzatę Gągorowską. Zaproszeni młodsi koledzy mogli zobaczyć jak wyglądają lekcje języka polskiego w naszym liceum oraz przyłączyć się do wspólnej dyskusji.
Lekcja wywołała wiele emocji, szczególnie u gimnazjalistów, którzy aktywnie uczestniczyli w debatowaniu, niejednokrotnie wysuwając bardzo trafne kontrargumenty i zaskakując swoimi spostrzeżeniami. Przygotowujący spotkanie uczniowie klasy I „c” próbowali rozstrzygnąć hipotezę zaprezentowaną w temacie, przytaczając myśli i poglądy znanych filozofów, wyniki badań naukowych, a także prezentując własne przemyślenia. Na wstępie, uczestnicy spotkania zostali poproszeni o zaprezentowanie swojego stanowiska na omawiany temat. Pod wpływem prowadzonych rozmów wielu zmieniło jednak swoje dotychczasowe zdanie. O ilości osób, które uważały, że zbrodniarzem człowiek się staje oraz o tych, którzy twierdzili, iż się nim rodzi - mogliśmy przekonywać się na bieżąco dzięki prezentowanym i aktualizowanym diagramom. Dodatkową atrakcją, a także źródłem fachowych opinii były przygotowane przez uczniów wywiady z rodzicami reprezentującymi różne profesje - z lekarzem, policjantem, prawnikiem i znanym z telewizji sędzią Andrzejem Lipińskim.
Debata spotkała się z bardzo dużą aprobatą młodzieży, dlatego planujemy powtórzyć w przyszłości ten rodzaj wykorzystania lekcyjnego czasu.
Marszałek debaty : Łukasz Żydzik kl. I„c”
08.02.2013