Spotkanie pt. „Przestępczość wśród ludzi młodych - powody i sądowe doświadczenia”

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie mieli możliwość poznania SSO Artura Lipińskiego dzięki spotkaniu, które odbyło się 30.01.2013r. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Kampanii Edukacyjnej „Świadomy Swoich Praw”. Celem Kampanii jest zwiększenie świadomości prawnej uczniów wybranych Liceów Ogólnokształcących Rzeszowa oraz mniejszych miejscowości województwa podkarpackiego i zainteresowanych tematem mieszkańców Podkarpacia. Pomysłodawcą i Koordynatorem Kampanii jest Dawid Szczepankiewicz – student III roku Prawa na WPiA UR, wolontariusz Programu „PROJEKTOR - wolontariat studencki”, a jeszcze kilka lat temu uczeń naszego LO.
Sędzia Artur Lipiński w sposób niezwykle ciekawy opowiadał młodzieży przede wszystkim
o przestępczości wśród młodych ludzi, omówił hierarchię sądów w Polsce, a także przybliżył licealistom drogę jaką musi przebyć kandydat na sędziego.
Sędzia mówił, że najczęściej popełnianymi przestępstwami przez młodych ludzi są te w sferze cyberprzestrzeni, ale również należą do nich między innymi kradzieże, zniesławienie, stalking. Takie zachowania dla młodych ludzi wydają się błahostką, jednak doprowadzają bardzo często do tragicznych konsekwencji, a niestety często do samobójstw popełnianych przez załamanych psychicznie nastolatków – poszkodowanych w wyniku popełnionego przez swoich kolegów, czy koleżanki przestępstwa. Sędzia Lipiński zaznaczył, że przestępstwa internetowe są najłatwiej wykrywalnymi ze wszystkich przestępstw, co wzbudziło ogromne zdziwienie wśród słuchaczy.
Równie częstym przestępstwem wśród młodych ludzi jest posiadanie oraz handel narkotykami. Początkowo młodzi ludzie szukają tylko odskoczni w narkotykach, jednak bardzo szybko uzależniają się i próbując zdobyć pieniądze na „kolejną działkę” lub działając pod wpływem narkotyków popełniają kolejne przestępstwa. Takich przestępstw jest również niestety co raz więcej.
Ważnym podsumowaniem wszystkich popełnianych przez młodych ludzi przestępstw, są ich powody, które najczęściej znajdują się w rodzinie i środowisku w jakim młodzi ludzie się wychowują.
Na koniec spotkania padło wiele pytań, na które Sędzia Artur Lipiński chętnie wyczerpująco odpowiadał. Pytano m.in. o stosowanie kary ograniczenia wolności i błędy sądów
w wyrokach skazujących.
Spotkanie ze znanym prawnikiem wzbudziło w szkole ogromne poruszenie oraz zainteresowanie. Po spotkaniu młodzież miała chwilę na autografy oraz zdjęcia pamiątkowe. Uczniowie LO byli bardzo zadowoleni ze zorganizowanego spotkania i nie mogą doczekać się kolejnych tego typu lekcji z praktykującymi prawnikami.
W ramach Kampanii Edukacyjnej „Świadomy Swoich Praw” już 21 lutego 2013r. odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wpływ prawa Unii Europejskiej na prawo krajowe” na której teoretycy i praktycy prawa będą dyskutować z zebranymi uczniami i studentami
o wpływie prawa UE na polską przedsiębiorczość, szkolnictwo wyższe, samorząd terytorialny czy sądownictwo. Już wkrótce start II edycji Akcji „Symulacja rozprawy sądowej – Świadomy swoich praw”, w której licealiści wraz ze studentami prawa będą przygotowywać symulacje rozpraw sądowych procesu karnego, a także spotkają się z prawnikami ze Zrzeszenia Prawników Polskich – Oddział Wojewódzki w Rzeszowie. W ramach Kampanii odbywają się również wyjazdy studyjne, a w najbliższym czasie planowane są szkolenia dla studentów i nauczycieli Wiedzy o Społeczeństwie.
Więcej informacji i galeria zdjęć na stronie internetowej: www.kessp.info oraz fanpage Kampanii: www.facebook.pl/kessp.info
Autor: Anna Antkiewicz
02.02.2013