DOŚWIADCZENIE MA ZNACZENIE,
czyli zajęcia laboratoryjne na
Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej

W ubiegły piątek, tj. 17 lutego uczniowie klasy drugiej o profilu promedycznym naszego liceum mieli okazję wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych organizowanych przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej. Na warsztatach młodzież miała okazję nie tylko pogłębiać wiedzę teoretyczną, ale także przekonać się na własnej skórze, jakie znaczenie w życiu codziennym mają poszczególne procesy, o których dowiadują się zwykle, siedząc w szkolnych ławkach. Pierwsze doświadczenia wykonane zostały przez wykładowców, jednak po krótkim przeszkoleniu uczniowie zostali podzieleni na zespoły i rozdzieleni na własne stanowiska. Pracując w dwuosobowych grupach zyskali niecodzienną sposobność samodzielnego przeprowadzania reakcji syntezy środka przeciwbólowego – acetanilidu, otrzymywania osadów niepospolitych soli, czy też oglądania zjawiskowych i niebanalnych oddziaływań między rozpuszczalnikami, substancjami rozpuszczonymi a warunkami i czynnikami otoczenia, które były na bieżąco zmieniane przez młodych chemików. Warsztaty te nie były jedynie sposobem na oderwanie się od zajęć lekcyjnych – były przede wszystkim niepowtarzalną okazją do obcowania z chemią, a także weryfikacji, zmiany – a może nawet ukształtowania na nowo - poglądów dotyczących naszego świata, a także przyszłości. Uczniowie wyszli z zajęć bogatsi o nowo nabytą wiedzę oraz świeżo zdobyte umiejętności, ponadto z poczuciem dobrze spędzonego czasu. Wszyscy nie mogą się doczekać kolejnej wizyty w świecie chemii – świecie, który, jak już wiedzą, ma jeszcze wiele tajemnic do odkrycia.
Adrian Czarnik, klasa 2B