Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. To święto obchodzimy od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Podstawowym celem akcji jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Dziś wspólnie z uczniami wszystkich klas 1-wszych Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Strzyżowie z wielkim zapałem wykonywaliśmy resuscytację wykorzystując fantomy imitujące osoby dorosłe, fantom niemowlęcia i nastolatka. Uczniowie chętnie przystąpili do nauki resuscytacji mając na uwadze fakt, że posiadanie umiejętności niesienia pierwszej pomocy jest "na wagę życia". Dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają do nawet 75 proc., dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu zanim dotrze Zespół Ratownictwa Medycznego.
Z pierwszą pomocą należy zapoznawać dzieci od najmłodszych lat. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podejmowali RKO. Łącznie w akcji wzięło udział 170 uczniów.