Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.
Ta data (21 marca) nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.
W tym roku po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami SOSW w Strzyżowie, świętowali biorąc udział w „kolorowym korowodzie”, który przeszedł ulicami miasta. Na zakończenie, w atrium, na naszych gości czekała miła niespodzianka - upominki dla uczestników marszu oraz wspólna zabawa.
Pokażemy (nie tylko z okazji święta), że wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas wyjątkowymi.
Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji, aby okazać swoją tolerancję i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21.
Barbara Modliszewska